Coatbridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coatbridge
Drochaid a' Chòta
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Hrabstwo North Lanarkshire
Powierzchnia 11.82 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

43,841
Kod pocztowy ML5
Położenie na mapie North Lanarkshire
Mapa lokalizacyjna North Lanarkshire
Coatbridge
Coatbridge
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Coatbridge
Coatbridge
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Coatbridge
Coatbridge
Ziemia55°51′45″N 4°01′35″W/55,862500 -4,026389
Portal Portal Wielka Brytania

Coatbridge (gael. Drochaid a' Chòta) – miasto w hrabstwie North Lanarkshire, w południowej Szkocji. Razem z położonym na wschód od niego Airdrie tworzy aglomerację zwaną Monklands. Miasto jest częścią obszaru zurbanizowanego Greater Glasgow. W 2011 roku liczba mieszkańców przekroczyła 43 tysiące.

W mieście rozwinął się przemysł chemiczny, farmaceutyczny oraz materiałów budowlanych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Są różne teorie, co do pochodzenia nazwy miasta. Coatbridge po raz pierwszy pojawia się na XIX wiecznych mapach, chociaż mapy z 1750 roku wspominają o 'Cottbrig' jako małym przysiółku w Old Monkland. W Older Scots 'Cot(t)' (chata) and 'brig' (most).

Nazwa "Monklands" wywodzi się z faktu, że ziemia należała do cystersów z opactwa Newbattle, dana im przez króla Malcolma IV w 1162 roku. Mnisi wydobywali węgiel i uprawiali ziemię, aż do czasu reformacji, kiedy odebrano im ziemię i oddano prywatnym posiadaczom. W 1641 roku parafia Monklands została podzielona na New Monkland (obecnie Airdrie) i Old Monkland (obecnie Coatbridge). W 1745 roku książę Karol Edward Stuart i jego armia zajęli Coatbridge podczas marszu na Edynburg.

Coatbridge uzyskało prawa miejskie w roku 1885. W XVIII wieku powstał kanał Monklands, mający transportować węgiel do Glasgow. Przemysł, który powstał w związku z obecnością rudy żelaza, wymagał dużej liczby pracowników do jej wydobycia i pracy przy piecach. Dzięki temu Coatbridge stało się popularnym celem dla ogromnej liczby Irlandczyków przybyłych do Szkocji. Żelazne pręty i płyty wytwarzane w Coatbridge były wykorzystywane w całym Imperium Brytyjskim, m.in. do wytwarzania pancerzy brytyjskich okrętów podczas wojny krymskiej.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Dziewiętnastowieczna poetka, Janet Hamilton, umarła w Langloan w 1873 roku. Z Coatbridge pochodzą Annie Donovan, Des Dillion i Brian Conaghan. Coatbridge często pojawia się w twórczości tego drugiego. Dwie książki o mieście zostały przerobione na sztuki teatralne.

Mark Millar, twórca serii komiksów "Wanted", urodził się w tym mieście. Co roku odbywa się Deep Fried Film Festival.

Coatbridge jest znane ze swych irlandzkich powiązań. Co roku w mieście odbywa się St. Patrick's Day Festival sponsorowany przez irlandzki rząd i firmę Guinness.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasto posiada lokalną drużynę piłkarską Albion Rovers.

Znani ludzie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]