Karol Edward Stuart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol (III) Stuart
Z bożej łaski król Anglii, Szkocji, Francji i Irlandii, Obrońca Wiary, etc.
Ilustracja
podpis
Jakobicki pretendent do tronu Anglii i Szkocji
Okres od 1 stycznia 1766
do 31 stycznia 1788
Poprzednik Jakub III Stuart
Następca Henryk IX i I
Dane biograficzne
Dynastia Stuartowie
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1720
Rzym
Data i miejsce śmierci 31 stycznia 1788
Rzym
Ojciec Jakub (III) Stuart
Matka Maria Klementyna Sobieska
Żona Ludwika Stolberg-Gedern
Dzieci Charlotte Stuart, księżna Albany (córka nieślubna)
Clementina Walkinshaw

Karol Edward Ludwik Jan Kazimierz Sylwester Severin Maria Stuart, nazywany Bonnie Prince Charlie (ang. Śliczny Książę Karolek) lub Młodszym Pretendentem (ur. 31 grudnia 1720 w Rzymie, zm. 31 stycznia 1788 tamże) – pretendent do tronu brytyjskiego jako Karol III.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Jakuba Stuarta i Marii Klementyny Sobieskiej, wnukiem obalonego Jakuba II, króla Szkocji, Anglii i Irlandii, oraz prawnukiem Jana III Sobieskiego, króla Polski. Zwolennicy jego ojca, zwani jakobitami, bezskutecznie próbowali go osadzić na tronie brytyjskim. W 1745 Karol Edward wywołał w Szkocji powstanie, które po początkowych sukcesach zakończyło się krwawą klęską. Książę zdołał uciec w przebraniu kobiety. Jego ucieczka stała się kanwą romantycznej szkockiej legendy i popularnej pieśni ludowej (śpiewanej do dzisiaj jako kołysanka) pt. "Skye Boat Song". W 1766 zmarł ojciec Karola Edwarda, i jakobici obwołali jego syna nowym pretendentem do tronu jako Karol III. Papież Klemens XIII, który wspierał poprzedniego pretendenta, nie poparł pretensji Karola Edwarda.

28 marca 1772 w Paryżu 52-letni Karol Edward poślubił per procura 20-letnią księżniczkę Ludwikę Stolberg-Gedern. Swoją żonę poznał 14 kwietnia 1772 we włoskim mieście Macerata, kiedy ceremonię zaślubin powtórzono w obecności obojga nowożeńców. Para zamieszkała w Rzymie, ale w 1774 przeniosła się do Florencji – wtedy Karol Edward zaczął używać tytułu hrabiego Albany. W 1780 Ludwika zostawiła męża, tłumacząc, że ten znęcał się nad nią psychicznie. Opinia publiczna uwierzyła Ludwice, przymykając oka na fakt, że Ludwika od dłuższego czasu żyła w związku z włoskim poetą – hrabią Vittorio Alfieri. Karol Edward nie doczekał się potomstwa ze swoją żoną, ale jego kochanka Clementina Walkinshaw urodziła córkę:

  • Charlotte Stuart, księżną Albany (29 października 175317 listopada 1789), kochankę Ferdinanda Maximiliena Mériadeca de Rohan, arcybiskupa Bordeaux, matkę:
    • Marie Victoire Adélaïde de Rohan (17791836), trzykrotną mężatkę i matkę syna,
    • Charlotte Maximilienne Amélie de Roehenstart (17801806), zmarłą w połogu razem z dzieckiem,
    • Charles Edward Augustus Maximilian de Roehenstart (Rohan+Stuart) (17841854), zmarłego bezdzietnie.

W 1783 Karol Edward legitymizował córkę i nadał jej tytuł księżnej Albany oraz Jej królewskiej wysokości. Tytuły te nie dały Charlotte praw do dziedziczenia po ojcu jego pretensji do tronu Anglii. Przez kolejne pięć lat córka mieszkała z ojcem we Florencji. Karol Edward zmarł w 1788 i został pochowany w bazylice katedralnej we Frascati, gdzie jego brat był biskupem. Po śmierci brata w 1807 ich prochy zostały pochowane w Bazylice św. Piotra na Watykanie, razem z prochami ich rodziców.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzybowski S., Pretendenci i górale. Z dziejów unii szkocko-angielskiej, Warszawa: Wiedza Powszechna 1971.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]