Cochrane Collaboration

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cochrane Collaboration[1] – niezależna międzynarodowa organizacja typu non-profit, której celem jest ułatwianie podejmowanie świadomych i trafnych decyzji dotyczących postępowania medycznego poprzez opracowywanie dowodów w oparciu o zasady medycyny opartej na faktach (EBM), które następnie - w postaci tak zwanych przeglądów systematycznych - są publikowane w bazach Biblioteki Cochrane (Cochrane Library)[2].

W 1979 szkocki epidemiolog Archie Cochrane[3] zaproponował krytyczne rozpatrzenie skuteczności różnych procedur stosowanych w przebiegu ciąży, porodu i wczesnego niemowlęctwa. Obserwacji poddano 283 procedury medyczne, które poddano randomizacji i potwierdzono skuteczność tylko 100 spośród nich, pozostałe uznając za bezwartościowe[potrzebny przypis]. W celu poszerzenie weryfikacji stosowanych procedur powołano w 1993 Cochrane Collaboration, która publikuje wyniki swoich obserwacjach w ramach Biblioteki Cochrane, która opiera się na tak zwanych bazach danych[4]:

  • The Cochrane Database of Systematic Reviews zawierająca 4539 protokołów i przeglądów systematycznych oceniających skuteczność różnorodnych interwencji zdrowotnych[5].
  • The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (Baza DARE) zawierająca 5758 ustrukturyzowanych abstraktów przeglądów systematycznych wzbogaconych o komentarze ekspertów[6].
  • The Cochrane Central Register of Controlled Trials (Rejestr Cochrane) zawierający około 500 000 (479 462 w roku 2007) danych, zawierających informacje o badaniach z grupą kontrolną odbywających się na całym świecie[7].
  • The Cochrane Database of Methodology Reviews - zawierająca 22 protokoły i przeglądy systematyczne dotyczące metodologii badań.
  • The Cochrane Methodology Register - zawierająca 8790 artykułów na temat metod syntezy wyników badań.
  • NHS Economic Evaluation Database - zawierająca skróty analiz ekonomicznych, które zostały poddane krytycznej analizie[8].

Dane zawarte w Bibliotece są aktualizowane 4 razy w roku.

Dostęp do bazy danych Biblioteki Cochrane jest płatny, choć w niektórych krajach władze państwowe zapewniają bezpłatny dostęp dla swoich obywateli (Wielka Brytania, Irlandia, kraje skandynawskie, Australia, Nowa Zelandia). Również obywatele polscy od 1 stycznia 2007 do 31 lipca 2009 mogli bezpłatnie korzystać z bazy danych za pośrednictwem Agencji Oceny Technologii Medycznych[9].

Cochrane Collaboration ogłosiła 12 lutego 2014 wspólny projekt z Wikiproject Medicine mający na celu zwiększenie rzetelności i dostępności informacji medycznej w internecie[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]