Colorado Desert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Colorado Desert
Pustynia Kolorado
{{{alt grafiki}}}
Państwo

 Stany Zjednoczone
 Meksyk

Powierzchnia

28 tys. km2

Rodzaj obiektu

Pustynia

Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa konturowa Ameryki Północnej, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Colorado Desert”
Ziemia32°49′48″N 115°16′12″W/32,830000 -115,270000
Diuny Algodones

Colorado Desert, Pustynia Koloradopustynia w Ameryce Północnej, wchodząca w skład Sonory. Rozciąga się na powierzchni ok. 28 000 km2 obejmując między innymi Coachella Valley i Imperial Valley.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Pustynia rozciąga się od przełęczy San Gorgonio w południowo-wschodniej Kalifornii do delty rzeki Kolorado w północnym Meksyku. Od zachodu ograniczają ją Góry Nadbrzeżne, a od wschodu Chocolate Mountains i rzeka Kolorado. Od południowej strony ogranicza ją również Zatoka Kalifornijska[1]. Większa część Colorado Desert położona jest na wysokości poniżej 305 m n.p.m. z najniższym punktem w Salton Sea (84 m p.p.m)[2].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Kaktusy i sukulenty są powszechne na całej pustyni Sonora, ale południowo-wschodnia Kalifornia jest zbyt gorąca i sucha, aby utrzymać duże kaktusy, takie jak Karnegia olbrzymia, które charakteryzują krajobrazy Arizony (poza kilkoma populacjami występującymi w pobliżu rzeki Kolorado). Drzewa z rodziny roślin strączkowych, takie jak Jadłoszyn i Psorothamnus spinosus, są powszechne na całej pustyni Sonora, ale w Kalifornii ich występowanie jest ograniczone do okolic cieków wodnych. Fouqueria splendens jest często uważany za gatunek wskaźnikowy dla Colorado Desert. Inne gatunki wskaźnikowe to Senegalia greggii i Parkinsonia microphylla[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Colorado Desert znajdują się parki narodowe oraz stanowe (m.in. Park Narodowy Joshua Tree[3]) oraz resort Palm Springs[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Colorado Desert, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2023-01-31] (ang.).
  2. a b The Colorado Desert, mojavedesert.net [dostęp 2022-12-04].
  3. Joshua Tree National Park (U.S. National Park Service), www.nps.gov [dostęp 2022-12-04] (ang.).