Kolorado (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki w USA. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Kolorado (Colorado River)
Dorzecze rzeki Kolorado
Dorzecze rzeki Kolorado
Kontynent Ameryka Północna
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
 Meksyk
Rzeka
Długość 2330 km
Powierzchnia zlewni 632 000 km²
Średni przepływ 637 m³/s Topock, Arizona
Źródło
Miejsce Przełęcz La Poudre (Góry Skaliste)
Wysokość 3104
Ujście
Recypient Zatoka Kalifornijska
Miejsce Meksyk, Sonora/Kalifornia Dolna
Wysokość 0
Mapa
Mapa rzeki

Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego a w zasadzie dawniej rzeka Kolorado miała swoje ujście w Zatoce Kalifornijskiej, gdyż obecnie ze względu na ogromny pobór wody rzeka całkowicie wysycha i kończy swój bieg około 160 km przed swoim pierwotnym ujściem w okolicach Gadsden (USA), czyli w połowie drogi pomiędzy miejskością Yuma (USA) a San Luis Rio Colorado (Meksyk). Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.

Długość Kolorado to 2330 kilometrów, a powierzchnia dorzecza wynosi 632 tysięcy km². Żeglowna jest na długości ok. 980 km. Źródła rzeki znajdują się w Górach Skalistych, a ujście w Zatoce Kalifornijskiej, gdzie tworzy deltę. Jej główne dopływy to San Juan, Małe Kolorado, Gila River, Green. Na rzece znajduje się kilka zbiorników wodnych (największe: Mead, Powell) i elektrowni wodnych. Ze zbiornika Havasu doprowadza się wodę Akweduktem Kolorado do Los Angeles i San Diego. Kolorado zasila również system kanałów nawadniających Imperial Valley (dł. ok. 4700 km). Średni roczny przepływ wody w rzece to 637 m³ na sekundę[1]. Przepływ wody przy ujściu do Meksyku w porównaniu do górnego i środkowego biegu bywa stosunkowo niski, ze względu na wcześniejszy duży pobór wody do celów rolniczych oraz miejskich. Na ostatniej stacji pomiarowej w USA w Winterhaven w Kalifornii (8 km przed granicą z Meksykiem) w latach 2015-2016 przepływ wody wyniósł średnio tylko 9,6 stopy sześciennej na sekundę (przy minimum 6,4 a maksimum 31,0)[2].

Jest znana z malowniczego Wielkiego Kanionu Kolorado, który rzeka utworzyła przecinając Wyżynę Kolorado. Najbardziej malownicza część Wielkiego Kanionu o długości ok. 170 km stanowi od 1919 r. Park Narodowy Wielkiego Kanionu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Nowak, Kenneth C.: Stochastic Streamflow Simulation at Interdecadal Time Scales and Implications to Water Resources Management in the Colorado River Basin (ang.). W: Center for Advanced Decision Support for Water and Environmental Systems [on-line]. University of Colorado, 2 kwietnia, 2012. [dostęp 4 marca 2014].
  2. USGS 09530500 DRAIN 8-B NEAR WINTERHAVEN, CA (ang.). USGS Water Resources , National Water Information System. [dostęp 2016-10-18].