Complicated (utwór Rihanny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Complicated”
Utwór Rihanny
z albumu Loud
Wydany 12 listopada 2010
Nagrywany 2010:
Westlake Recording Studios
(Los Angeles),
Larrabee Sound Studios
(Los Angeles)
Gatunek dance-pop, hip-hop, trance
Długość 4:17
Twórca Tricky Stewart, Ester Dean
Producent Tricky Stewart, Ester Dean
Wydawnictwo Def Jam

„Complicated” – utwór barbadoskiej piosenkarki Rihanny z jej piątego albumu studyjnego, zatytułowanego Loud. Został napisany i wyprodukowany przez Tricky Stewarta i Ester Dean. „Complicated” to dance-popowa, hip-hopowa oraz trancowa kompozycja z elementami popu, dance-popu i R&B. Zawiera liryczny tekst wyjaśniający jak dwoje ludzi w związku może skomplikowanie odnaleźć siebie nawzajem. Odbiór utworu przez krytyków muzycznych był pozytywny, a większość z nich uznała go za jeden z najlepszych utworów Rihanny na jej piątym albumie. Krytycy chwali też wokal piosenkarki w utworze. Po wydaniu albumu w listopadzie piosenka była notowana na 50. miejscu na liście Gaon Chart.

Tło i inspiracja[edytuj | edytuj kod]

„Complicated” został napisany i wyprodukowany przez Tricky Stewarta i Ester Dean na piąty album Rihanny, zatytułowany Loud. Nagrany został w 2010 roku w dwóch studiach nagraniowych w Los Angeles: Westlake Recording Studios i Larrabee Sound Studios. Rihanna w wywiadzie dla Sway Callowaya z MTV wyjaśniła sens „Complicated” i jak jest on stosowany u mężczyzn i kobiet, mówiąc:

Quote-alpha.png
[Skomplikowanie jest] nie jest seksowną rzeczą. To nie jest tak, że tylko kobiety mogą śpiewać tę piosenkę lub tylko kobiety mogą odnosić się do tej piosenki, bo to indywidualna sprawa i czasami, czasami [sic] mężczyźni są po prostu zbyt skomplikowani i potem znowu mogą znaleźć skomplikowane kobiety. Ale to wszystko zależy od jednostki, bo nie wszystkie kobiety myślą, że miłość jest skomplikowana i nie wszyscy mężczyźni też tak sądzą, ale istnieją pewne kobiety i mężczyźni, którzy mocno wierzą, że miłość jest zbyt skomplikowana. To kobiety pierwsi powiedzą "To twoja wina", ale większość jest to jest [ludzka] wina. Ale mężczyźni też świetne wszystko [cholera] dookoła nas na odwrót, czyniąc że wierzymy mylimy się nawet tego co nie mieliśmy robić. Pod koniec dnia miłość jest [pieprzonie] skomplikowana[1].

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

„Complicated” to dance-popowy, hip-hopowy i trancowy utwór[2][3], trwający 4 minuty i 17 sekund[4]. Zawiera on też elementy popu, dance-popu i R&B[5]. Emily Mackay z NME stwierdziła, że utwór jako „czysty numer z ostrym dance-popem, wspierany przez ciemny rytm hip-hopowy”[3]. Zgodnie z akordami opublikowanymi przez EMI utwór jest napisany w tonacji a-moll i mieści się w momencie wspólnego czasu z umiarkowanym electro-balladowym rowkiem[5]. Instrumentalna wersja „Complicated” składa się bitów syntezatora i „trzasków” perkusji i bębnów[6].

W utworze można także usłyszeć klawisze fortepianu i struny gitarowe[5]. Średnio skala głosu Rihanny w utworze mieści się od dolnej nuty G3 do najwyższej C5[5]. Mackay zauważył, że wokalistka przyjęła w utworze „melancholijny wokal pop”[3]. Czad Grischow z IGN stwierdził, że Rihanna prawdopodobnie wokalnie krzyczy podczas zadzioru, powodując rytm roztrzęsionego tańca. Dodał też, że wokalista przyjemniej brzmi podczas wersów, pisząc: „Piosenka rzeczywiście brzmi świetnie kiedy są lekkie, odważne wersety o skromnej budowie zadzioru, umożliwiając jej śpiewać, a nie krzyczeć”[7]. Rihanna śpiewa o kompilacjach w związku[1], jak również w jaki sposób bohater może doświadczyć wahań nastroju, przy czym jego uczucie najczęściej zmienia stronę ku swojej kochanki[6].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  • Wersja albumowa[4]
  1. „Complicated” – 4:17

Listy przebojów[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po wydaniu Loud, „Complicated” zadebiutował na 50. miejscu na liście Gaon Chart, wydanej 14 listopada 2010 roku[8].

Lista przebojów (2010) Najwyższa
pozycja
Korea Południowa (Gaon Chart) 50[8]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rihanna Reveals Inspiration For Loud’s 'Complicated' (ang.). MTV. [dostęp 2012-03-30].
  2. Colin Gentry: News: Rihanna – Loud Review (ang.). W: 4Music [on-line]. 4music.com. [dostęp 2012-03-30].
  3. a b c Emily Mackay: Rihanna, ‘Loud’ – Album First Listen (ang.). W: NME [on-line]. nme.com. [dostęp 2012-03-30].
  4. a b Loud – Rihanna (ang.). Billboard. [dostęp 2012-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-02)].
  5. a b c d Complicated – Rihanna Digital Sheet Music (ang.). musicnotes.com. [dostęp 2012-03-30].
  6. a b Jon Pareles: Critics’ Choice: New CDs (ang.). W: The New York Times [on-line]. nytimes.com. [dostęp 2012-03-30].
  7. Chad Grischow: Rihanna: Loud Review (ang.). W: IGN [on-line]. uk.music.ign.com. [dostęp 2012-04-06].
  8. a b South Korea Gaon International Chart (Week: November 14, 2010 to November 20, 2010) (kor.). Gaon Chart. [dostęp 2012-04-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]