Good Girl Gone Bad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Good Girl Gone Bad
Wykonawca albumu studyjnego
Rihanna
Wydany

(Standard) 30 maja 2007
(Reloaded) 2 czerwca 2008

Nagrywany

2006 – 2007
(Edycja standardowa)

Gatunek

Pop, dance-pop, R&B, electronica, pop rock, electropop

Długość

46:02 (edycja standardowa)
61:05 (edycja Reloaded)

Wydawnictwo

Universal Music

Producent

The Carter Administration, Carl Sturken i Evan Rogers (producenci wykonawczy), Kuk Harrell, Ne-Yo, Neo da Matrix, Makeba Riddick, J.R. Rotem, Shea Taylor, Stargate, Terius "Dream" Nash, Carl Sturken i Evan Rogers, Timbaland, Christopher "Tricky" Stewart[1]

Oceny
Album po albumie
A Girl Like Me
(2006)
Good Girl Gone Bad
(2007)
Good Girl Gone Bad: Reloaded
(2008)
Single z albumu Good Girl Gone Bad
 1. Umbrella
  Wydany: 29 marca 2007
 2. Shut Up and Drive
  Wydany: 12 czerwca 2007
 3. Don't Stop the Music
  Wydany: 7 września 2007
 4. Hate That I Love You
  Wydany: 21 sierpnia 2007
 5. Take a Bow
  Wydany: 15 kwietnia 2008
 6. If I Never See Your Face Again
  Wydany: 2 maja 2008
 7. Disturbia
  Wydany: 17 czerwca 2008
 8. Rehab
  Wydany: 7 października 2008

Good Girl Gone Bad – trzeci album studyjny nagrany przez wokalistkę R&B Rihannę, wydany dnia 30 maja 2007 w większości krajów europejskich i 5 czerwca w Stanach Zjednoczonych. Wydawnictwo osiągnęło światowy sukces sprzedając się w liczbie 6 milionów egzemplarzy oraz stając się najlepiej sprzedającym wydawnictwem muzycznym w roku 2007[5]. Single promujące album w większości stały się hitami, z których największy sukces odniosły "Umbrella" oraz "Don't Stop the Music" – oba utwory znalazły się na pierwszej pozycji światowego notowania[6][7].

Album doczekał się reedycji w czerwcu 2008, rok po premierze standardowej wersji, pod tytułem Good Girl Gone Bad: Reloaded. Wersja deluxe edition składająca się z podwójnego dysku wzbogacona została o trzy premierowe utwory – amerykański oraz brytyjski singel numer jeden "Take a Bow"[8], piosenkę nagraną wspólnie z zespołem Maroon 5 "If I Never See Your Face Again"[9] i kolejną kompozycję, która osiągnęła numer jeden notowania Billboard Hot 100, "Disturbia"[10]. Album został odznaczony przez RIAA statusem podwójnej platyny za sprzedaż w USA w postaci 2 milionów egzemplarzy[11].

Produkcja i tytuł[edytuj | edytuj kod]

Po wydaniu i promocji drugiego albumu, A Girl Like Me z roku 2006, Rihanna rozpoczęła prace nad nowym albumem. Na początku 2007 nawiązała współpracę z Ne-Yo, artystą działającym w tej samej wytwórni oraz twórcą jej singla "Unfaithful", by wyprodukował nowe utwory i pomógł Rihannie pracować nad głosem[12]. Oprócz wokalisty, piosenkarka zaprosiła do studia znanych z wcześniejszej współpracy z Rihanną duet Evan i Carl, producenta Seana Garetta oraz drużynę producencką Stargate[12]. Wraz z rozpoczęciem prac, artystkę wspomogli także Timbaland, will.i.am i J.R. Rotem[12]. W większości utwory z albumu nagrane zostały w Los Angeles, Kalifornia równolegle z sesją nagraniową na drugi album A Girl Like Me, kończąc pracę pod koniec lutego 2007[12].

Rihanna sama przyznała, że inspiracją do stworzenia Good Girl Gone Bad był debiutancki album Brandy z roku 2004, Afrodisiac: "Tego albumu słucham całe dnie i noce. Kiedy byłam w studiu cały czas słuchałam „krążka” Brandy i naprawdę zachwycałam się piosenkami, bo każdy utwór znajdujący się na albumie jest świetny. Możesz słuchać tego „krążka” w całości. I myśląc nad koncepcją mojego nowego longplayu powiedziałam sobie 'Wiesz co? Muszę stworzyć album taki jak ten'"[13].

Gatunki muzyczne na albumie są nieco inne w porównaniu z poprzednimi płytami artystki. Good Girl Gone Bad bogaty jest w melodyczne, danceowe piosenki zawierające melodie klubowe inspirowane R&B oraz balladami. W jednym z wywiadów dotyczących muzyki z albumu, Rihanna wyznała, "każdy album jest inny, jednak w tym momencie chcę tworzyć melodyczne piosenki podczas których ludzie będą chcieli tańczyć. Mimo to chcę być nadal pełna soulu."[12]

Podczas wywiadu w brytyjskiej stacji radiowej Capital FM, Rihanna wyjaśniła znaczenie i powody nadania albumowi właśnie takiego tytułu: "Zło nie jest efektem nieróbstwa. Każdy ma inne odczucie do terminu zła i w mojej opinii jest to w pewnym sensie bunt wyrażony właśnie w postaci albumu, który łamie moją skorupę. Podejmuję ryzyko."[14]

Promocja[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Rihanna zagrała kilka krótkich koncertów promocyjnych w Wielkiej Brytanii na których wystąpiła śpiewając piosenki "Umbrella", "Shut Up and Drive" i "Breakin' Dishes". W Stanach Zjednoczonych artystka zaprezentowała utwór "Umbrella" podczas MTV Movie Awards 2007. "Hate That I Love You" natomiast piosenkarka zaśpiewała na gali American Music Awards 2007, a kompozycje "Umbrella" oraz "Don't Stop the Music" uświetniły galę rozdania nagród Grammy w 2008. Podczas MTV Video Music Awards w roku 2008 wokalistka zaśpiewała utwór "Disturbia", a na gali American Music Awards 2008 – "Rehab".

Wydanie albumu[edytuj | edytuj kod]

W Wielkiej Brytanii Good Girl Gone Bad stał się pierwszym albumem Rihanny, który zajął pierwszą pozycję na oficjalnym notowaniu najlepiej sprzedających się płyt w pierwszym tygodniu od premiery sprzedając się w postaci 53 tys. egzemplarzy[15]. Do końca roku 2007 longplay sprzedał się na samych Wyspach Brytyjskich w 560 tys. kopii, stając się dziesiątym w kolejności z najchętniej kupowanych płyt w ciągu roku[16]. Do tej pory album uzyskał status czterokrotnej platyny sprzedając się w samej Wielkiej Brytanii w postaci 1,2 milionów egzemplarzy[17]. Po wydaniu reedycji albumu, Good Girl Gone Bad zanotował awans o kilka miejsc na 11. pozycję, by trzy tygodnie później – rok po premierze standardowej wersji – znalazł się w trójce najczęściej kupowanych albumów zajmując 3. miejsce[15].

W Stanach Zjednoczonych single sprzedały się w ponad 10 milionach egzemplarzy[18]. Album zyskał status podwójnej platyny wydany przez RIAA za sprzedaż w postaci 2 milionów kopii. Longplay zadebiutował na drugim miejscu, nie pokonując na notowaniu Billboard 200 jedynie T-Paina, z dorobkiem 168 tys. sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu od daty premiery[18][19]. W Kanadzie album sprzedał się w 232 tys. kopii w ciągu roku 2007 stając się szóstym w kolejności z najchętniej kupowanych albumach. Do tej pory osiągnął status potrójnej platyny sprzedając się jedynie na kanadyjskim rynku muzycznym w postaci 300 tys. egzemplarzy[20][21]. Na światowym notowaniu najlepiej sprzedających się albumów płyta zadebiutowała na pierwszej pozycji ze sprzedażą w postaci 278 tys. egzemplarzy w skali światowej[22], stając się pierwszym artystki zajmującym pierwszą pozycję zarówno na świecie jak i Wielkiej Brytanii[15]. Od momentu ukazania się Good Girl Gone Bad na rynku muzycznym, longplay dostał się w ręce ponad 6,7 milionów odbiorców i jest najlepiej sprzedającym się albumem wokalistki[5]. Album znalazł się na szczytach oficjalnych notowań w ponad dziesięciu krajach świata[15]. W roku 2007 album był trzynastą w kolejności, najchętniej kupowaną płytą na świecie sprzedając się w postaci 3,218 mln kopii[23].

W Europie longplay został odznaczony przez IFPI potrójną platyną za sprzedaż w postaci 3 milionów egzemplarzy stając się jednym z najlepiej sprzedających się albumów w roku 2007.[24][25] We Francji album zadebiutował na 15. pozycji i kilka tygodni później opuścił notowanie Top 150 najlepiej sprzedających się albumów do momentu, gdy na rynek muzyczny wydany został singel "Don't Stop the Music" – album powrócił na notowanie jednak nie osiągnął wyższej pozycji od 15. miejsca. Ponad rok i miesiąc po premierze standardowej wersji oraz po występie Rihanny we francuskiej wersji programu Fabryka Gwiazd zanotował największy awans z 43. miejsca na 11. pozycję. Następnego tygodnia Good Girl Gone Bad zajął 8. miejsce stając się pierwszym albumem wokalistki, który znalazł się w Top 10 francuskiego notowania najchętniej kupowanych albumów[26].

Single[edytuj | edytuj kod]

 • "Umbrella" — główny singel promujący album. "Umbrella" ukazał się w marcu 2007 w Stanach Zjednoczonych i w maju w pozostałych krajach świata. Singel zdobył szczyt notowania Billboard Hot 100 dnia 9 czerwca 2007 i zajmował pierwszą pozycję przez siedem tygodni[6]. Kompozycja znalazła się również na szczycie listy UK Singles Chart, zajmując najwyższe miejsce przez dziesięć tygodni, stając się w tym kraju singlem o najdłuższym pobycie na pierwszej pozycji tej dekady[27]. Singel znalazł się na pierwszym miejscu w dwudziestu siedmiu krajach świata i był najpopularniejszą kompozycją promującą album. Według IFPI, do końca listopada 2007 roku "Umbrella" sprzedał się w postaci 6,6 milionów egzemplarzy[28].
 • "Shut Up and Drive" — drugi singel. "Shut Up and Drive" ukazał się w sierpniu 2007 i nie zyskał tak ogromnej popularności co poprzedni singel, zajmując pozycje w Top 5 oficjalnych notowań w Australii, Finlandii, Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz w Top 20 w szesnastu krajach świata[29].
 • "Don't Stop the Music" — trzeci europejski, czwarty amerykański singel. "Don't Stop the Music" stał się kolejnym singlem artystki, który zyskał na ogromnej popularności, zajmując pierwsze miejsce w dziesięciu krajach świata oraz trzecią pozycję na notowaniu Billboard Hot 100. Singel znalazł się w Top 10 notowań w dwudziestu pięciu krajach[7].
 • "Hate That I Love You" — czwarty europejski, trzeci amerykański singel. "Hate That I Love You" nagrany został w dwóch wersjach – anglojęzycznej z gościnnym udziałem Ne-Yo oraz hiszpańskojęzycznej z wokalem Davida Bisbala. Kompozycja zyskała sukces w Stanach Zjednoczonych, zajmując siódmą pozycję na notowaniu Billboard Hot 100[30].
 • "Take a Bow" — reedycję albumu Good Girl Gone Bad: Reloaded, promował singel "Take a Bow", który znalazł się na szczycie oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz zajął pozycje w Top 10 w ponad trzynastu krajach świata[8]. Singel zanotował największy awans w historii notowania Canadian Hot 100 oraz trzeci w historii notowania Billboard Hot 100. Był to drugi utwór promujący album, który znalazł się na szczytach oficjalnych notowań w obu krajach[31].
 • "If I Never See Your Face Again" — drugi singel promujący reedycję. "If I Never See Your Face Again" to remiks piosenki oryginalnie nagranej przez zespół pop rock Maroon 5, który znalazł się w Top 40 w większości krajów europejskich oraz w Kanadzie. Utwór nie zyskał na popularności w Stanach Zjednoczonych, osiągając jako najwyższe 51. miejsce na notowaniu Billboard Hot 100[9].
 • "Disturbia" — trzeci singel promujący reedycję. "Disturbia" ukazał się dnia 17 czerwca 2008 i zadebiutował na notowaniu Hot 100 na 18. pozycji (jest to do tej pory najwyższy debiut z singli artystki na tejże liście)[10]. Singel stał się trzecim singlem artystki, który znalazł się na szczycie notowania Billboard Hot 100. Piosenka zajęła również pierwsze miejsce w Nowej Zelandii, czyniąc z utworu drugi singel numer jeden z albumu w tymże kraju po kompozycji "Umbrella"[32]. Utwór znalazł się w Top 10 oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Kanadzie i ponad osiemnastu pozostałych krajów świata. Teledysk do singla ukazał się 24 lipca 2008.
 • "Rehab" — początkowo ósmym singlem promującym album Good Girl Gone Bad miał być utwór "Breakin' Dishes", jednak plany te wycofano na rzecz kompozycji "Rehab". Singel ukazał się 7 października 2008[33]. Wokalistka zaprezentowała utwór podczas gali American Music Awards 2008.

Lista utworów Good Girl Gone Bad[edytuj | edytuj kod]

Wersja standardowa[edytuj | edytuj kod]

 1. "Umbrella" (featuring Jay-Z) (Christopher Stewart, Terius Nash, Kuk Harrell, Shawn Carter) – 4:35
 2. "Push Up on Me" (J. R. Rotem, Makeba Riddick, Lionel Richie, Cynthia Weil) – 3:15
 3. "Don't Stop the Music" (Tor Erik Hermansen, Mikkel S. Eriksen, T. Dabney, Michael Jackson) – 4:27
 4. "Breakin' Dishes" (Christopher Stewart, Terius Nash) – 3:20
 5. "Shut Up and Drive" (Evan Rogers, Carl Sturken, Stephen Morris, Peter Hook, Bernard Sumner, Gillian Gilbert) – 3:33
 6. "Hate That I Love You" (featuring Ne-Yo) (Shaffer Smith, Tor Erik Hermansen, Mikkel S. Eriksen) – 3:39
 7. "Say It" (Makeba Riddick, Quaadir Atkinson, Ewart Brown, Clifton Dillon, Lowell Dunbar, Brian Thompson) – 4:10
 8. "Sell Me Candy" (Terius Nash, Makeba Riddick, Timothy Mosley) – 2:45
 9. "Lemme Get That " (Terius Nash, Timothy Mosley, Shawn Carter) – 3:41
 10. "Rehab" (featuring Justin Timberlake) (Justin Timberlake, Timothy Mosley, Hannon Lane) – 4:54
 11. "Question Existing" (Shaffer Smith, Shea Taylor, Shawn Carter) – 4:06
 12. "Good Girl Gone Bad" (Shaffer Smith, Tor Erik Hermansen, Mikkel S. Eriksen, Lene Marlin) – 3:33

Utwory bonusowe:

 1. "Cry" – 3:55 (nieamerykański utwór bonusowy)
 2. "Haunted" – 4:09 (japoński utwór bonusowy)
 3. "Umbrella" (wersja akustyczna) – 4:36 (UK iTunes utwór bonusowy)

Edycja deluxe zawierające remiksy[edytuj | edytuj kod]

Ukazała się również wersja deluxe albumu pod nazwą Good Girl Gone Bad: Deluxe Edition Featuring Dance Remixes.

Dysk 1:

 1. "Umbrella" (featuring Jay-Z) (Christopher Stewart, Terius Nash, Kuk Harrell, Shawn Carter) – 4:35
 2. "Push Up on Me" (J. R. Rotem, Makeba Riddick, Lionel Richie, Cynthia Weil) – 3:15
 3. "Don't Stop the Music" (Tor Erik Hermansen, Mikkel S. Eriksen, T. Dabney, Michael Jackson) – 4:27
 4. "Breakin' Dishes" (Christopher Stewart, Terius Nash) – 3:20
 5. "Shut Up and Drive" (Evan Rogers, Carl Sturken, Stephen Morris, Peter Hook, Bernard Sumner, Gillian Gilbert) – 3:33
 6. "Hate That I Love You" (featuring Ne-Yo) (Shaffer Smith, Tor Erik Hermansen, Mikkel S. Eriksen) – 3:39
 7. "Say It" (Makeba Riddick, Quaadir Atkinson, Ewart Brown, Clifton Dillon, Lowell Dunbar, Brian Thompson) – 4:10
 8. "Sell Me Candy" (Terius Nash, Makeba Riddick, Timothy Mosley) – 2:45
 9. "Lemme Get That " (Terius Nash, Timothy Mosley, Shawn Carter) – 3:41
 10. "Rehab" (featuring Justin Timberlake) (Justin Timberlake, Timothy Mosley, Hannon Lane) – 4:54
 11. "Question Existing" (Shaffer Smith, Shea Taylor, Shawn Carter) – 4:06
 12. "Good Girl Gone Bad" (Shaffer Smith, Tor Erik Hermansen, Mikkel S. Eriksen, Lene Marlin) – 3:33
 13. "Cry" – 3:55 (nieamerykański utwór bonusowy)

Dysk 2:

 1. "Umbrella" (featuring Jay-Z) [Seamus Haji & Paul Emanuel Remix]
 2. "Shut Up and Drive" [The Wideboys Club Mix]
 3. "Breakin' Dishes" [Soul Seekerz Remix]
 4. "Don't Stop the Music" [The Wideboys Club Mix]
 5. "Question Existing" [The Wideboys Club Mix]
 6. "Hate That I Love You" (featuring Ne-Yo) [K-Klassic Remix]
 7. "Push Up on Me" [Moto Blanco Club Mix]
 8. "Good Girl Gone Bad" [Soul Seekerz Remix]
 9. "Haunted" [Steve Mac Classic Mix]
 10. "Say It" [Soul Seekerz Remix]
 11. "Cry" [Steve Mac Classic Mix]
 12. "SOS" [Digital Dog Remix]

Good Girl Gone Bad: Reloaded[edytuj | edytuj kod]

Good Girl Gone Bad: Reloaded
Wykonawca albumu studyjnego
Rihanna
Wydany

2 czerwca 2008

Gatunek

R&Bdance popelectro pop

Długość

57:03

Wydawnictwo

Def Jam • SRP

Producent

Mark Endert, Mike Elizondo, Kuk Harrell, Brian Kennedy, Hannon Lane, Maroon 5, Terius "Dream" Nash, Ne-Yo, Neo da Matrix, Makeba Riddick, J.R. Rotem, Stargate, Spike Stent, Tricky Stewart, Shea Taylor, Timbaland, Justin Timberlake

Album po albumie
Good Girl Gone Bad
(2007)
Good Girl Gone Bad: Reloaded
(2008)
Good Girl Gone Bad: The Remixes
(2009)

W czerwcu 2008 Rihanna wydała reedycję albumu pod tytułem Good Girl Gone Bad: Reloaded zawierającą dodatkowy dysk DVD. Na albumie, oprócz dwunastu pozycji ze standardowej wersji longplayu znalazły się trzy premierowe utwory – brytyjski singel numer jeden "Take a Bow", remiks kompozycji "If I Never See Your Face Again" zespołu Maroon 5 z udziałem wokalnym artystki i amerykańska piosenka numer jeden "Disturbia". Na dodatkowej płycie DVD znalazły się materiały video zza kulis powstawania albumu oraz cztery występy z trasy koncertowej wokalistki. Całość opakowana została w specjalnym digipaku.

Wersja standardowa[edytuj | edytuj kod]

 1. "Umbrella" (feat. Jay-Z) – 4:36
 2. "Push Up on Me" – 3:15
 3. "Don't Stop the Music" – 4:27
 4. "Breakin' Dishes" – 3:21
 5. "Shut Up and Drive" – 3:33
 6. "Hate That I Love You" (feat. Ne-Yo) – 3:39
 7. "Say It" – 4:11
 8. "Sell Me Candy" – 2:46
 9. "Lemme Get That" – 3:41
 10. "Rehab" – 4:55
 11. "Question Existing" – 4:07
 12. "Good Girl Gone Bad" – 3:33
 13. "Disturbia" (Robert Allen, Andre Merritt, Chris Brown) – 3:59
 14. "Take a Bow"(S. Smith, T.E. Hermansen, M.S. Eriksen) – 3:49
 15. "If I Never See Your Face Again"(Maroon 5 feat. Rihanna) (Adam Levine, James Valentine) – 3:18

Utwory bonusowe[edytuj | edytuj kod]

 1. "Cry" – 3:55 (UK, Irlandia, Australia utwór bonusowy)
 2. "Haunted" – 4:10 (japoński utwór bonusowy)
 3. "Hate That I Love You" (feat. Hins Cheung) (azjatycki utwór bonusowy)
 4. "Hate That I Love You" – 3:41 (feat. David Bisbal) (Ameryka Łacińska & Hiszpania utwór bonusowy)

DVD[edytuj | edytuj kod]

 1. "24 minutowy "Behind-the-Scenes" dokumentujący zawierający:"
 2. "Breakin' Dishes" (live)
 3. "Push Up on Me" (live) (bądź "Push Up" jak widnieje na DVD)
 4. "Hate That I Love You" (live)
 5. "Unfaithful" (live)

Good Girl Gone Bad: Reloaded (Deluxe/DVD edition)[edytuj | edytuj kod]

Album Good Girl Gone Bad: Reloaded doczekał się reedycji w listopadzie 2008 wydanej jedynie w Europie pod nazwą deluxe edition. Na płycie znalazło się szesnaście utworów – wszystkie z albumu Good Girl Gone Bad: Reloaded oraz kompozycja "Cry" znana jako brytyjski utwór bonusowy ze standardowej edycji albumu. Dodatkowa płyta DVD zawiera archiwum z trasy koncertowej promującej longplay.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

 1. "Umbrella" – 4:36
 2. "Push Up on Me" – 3:15
 3. "Don't Stop the Music" – 4:27
 4. "Breakin' Dishes" – 3:21
 5. "Shut Up and Drive" – 3:33
 6. "Hate That I Love You" – 3:39
 7. "Say It" – 4:11
 8. "Sell Me Candy" – 2:46
 9. "Lemme Get That" – 3:41
 10. "Rehab" – 4:55
 11. "Question Existing" – 4:07
 12. "Good Girl Gone Bad" – 3:33
 13. "Cry"- 3:54
 14. "Disturbia" – 3:59
 15. "Take a Bow" – 3:49
 16. "If I Never See Your Face Again" – 3:18

+ Z archiwum Good Girl Gone Bad Tour DVD

Good Girl Gone Bad: The Remixes[edytuj | edytuj kod]

Płyta została też zremiskowana przez światowej sławy Djów. Wydana została 27 stycznia 2009 roku, w Wielkiej Brytanii 2 lutego 2009. Są zremiskowane kawałki z reedycji: "Disturbia" i Take a Bow, ale nie ma duetu Rihanny i Maroon 5 "If I Never See Your Face Again". "Umbrella" została zmiksowana dwa razy. Album zadebiutował na 106 miejscu amerykańskiej listy Billboard 200.

 1. "Umbrella (feat. Jay-Z)" (Seamus Haji & Paul Emanuel Remix)) – 4:35
 2. "Disturbia" ((Jody den Broeder Remix) – 3:51
 3. "Shut Up and Drive" (The Wideboys Remix) – 3:39
 4. "Don't Stop the Music" (Jody den Broeder Remix) – 3:10
 5. "Take a Bow" (Tony Moran & Warren Riggs Remix) – 4:02
 6. "Breakin' Dishes" (Soul Seekerz Remix) – 3:19
 7. "Hate That I Love You" (K-Klassic Remix) – 3:58
 8. "Question Existing" (The Wideboys Remix) – 3:40
 9. "Push Up on Me" (Moto Blanco Remix) – 3:29
 10. "Good Girl Gone Bad" (Soul Seekerz Remix) – 3:28
 11. "Say It" (Soul Seekerz Remix) – 4:20
 12. "Umbrella" (Lindbergh Palace Remix) – 3:54

Daty wydania[edytuj | edytuj kod]

Edycja standardowa
Państwo Data
Japonia 30 maja 2007
Holandia, Niemcy, Polska, Włochy 1 czerwca 2007
Francja, Portugalia, Wielka Brytania 4 czerwca 2007
Kanada, Stany Zjednoczone 5 czerwca 2007
Hiszpania 7 czerwca 2007
Australia 9 czerwca 2007
Chiny, Filipiny 28 czerwca 2007
Brazylia 18 lipca 2007
Bliski Wschód 21 lipca 2007
Edycja Reloaded
Państwo Data
Wielka Brytania 2 czerwca 2008 (Tylko CD)
16 czerwca 2008 (CD/Bonus DVD)
Niemcy, Szwajcaria 12 czerwca 2008
Europa 13 czerwca 2008
Stany Zjednoczone 17 czerwca 2008
Australia 20 czerwca 2008
Singapur 20 czerwca 2008
Japonia, Filipiny 25 czerwca 2008
Brazylia 30 czerwca 2008
Bliski Wschód 5 lipca 2008
Edycja Reloaded deluxe
Państwo Data
Włochy[34] 12 listopada 2008
Wielka Brytania[35] 17 listopada 2008

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

 • Rihanna – wokal
 • Chris "Tricky" Stewart & Hannon B. Lane – keyboard
 • Mikkel Eriksen & Tor Erik Hermansen (Stargate); keyboard, perkusja
 • Bernt Rune Stray – gitara
 • Espen Lind – gitara
 • Chris "Tricky" Stewart – perkusja
 • Doug Michels – trąbka
 • Stevie Blacke – skrzypce, wiolonczela
 • Ed Calle – instrumentacja
 • Dana Teboe & John Kricker – puzon
 • Główni producenci: Carter Administration
 • Kierownictwo: Marc Jordan oraz Christa Shaub
 • Zmiksowane przez Chrisa Gehringera
 • A&R: Tyran "Ty Ty" Smith
 • A&R Administracja: Jay Brown
 • A&R Koordynacja: Terese Joseph
 • Producenci wokalni: Terius "The-Dream" Nash, Ne-Yo, Stargate, Justin Timberlake, Makeba Riddick
 • Reżyser artystyczny oraz projekt: J. Peter Robinson
 • Fotografie: Roberto Deste
 • Marketing: Angela Allen
 • Pozostałe wokale: Ne-Yo, Jay-Z, Justin Timberlake, Terius "The-Dream" Nash, Chris Brown
 • Reżyser i choreograf trasy koncertowej: Tina Landon[36]

Pozycje na listach i certyfikaty[edytuj | edytuj kod]

Lista sprzedaży (2007) Najwyższa
pozycja
Certyfikat
Australia ARIA Albums Chart[37] 2 3× platyna[38]
Austria Albums Chart[39] 3 Platyna
Belgia Albums Chart[40] 9 Platyna
Dania Albums Chart[41] 2 Platyna[42]
Finlandia Albums Chart 1 Złoto[43]
Francja Albums Chart[44] 8 Platyna
Hiszpania Albums Chart 9 2× platyna[45]
Holandia Albums chart[46] 12 -
Irlandia Albums Chart[47] 1 3× platyna[48]
Japonia Oricon Albums Chart[49] 7 Złoto[50]
Kanada Albums Chart[51][brak potwierdzenia w źródle] 1 3× platyna[21]
Meksyk Albums Charts[52] 9 Złoto[52]
Niemcy Albums Chart[53] 4 Platyna[54]
Nowa Zelandia RIANZ Albums Chart[55] 3 Platyna[56]
Polska Albums Chart[57] 3 Platyna[58]
Portugalia Albums Chart[59] 14 -
UK Albums Chart[60] 1 4× platyna[17]
USA Billboard 200[61] 2 2× platyna[18]
USA Billboard Top R&B/Hip Hop Albums 3
Włochy Albums Chart[62] 21 Złoto[63]
United World Chart[22] 1 3x platyna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Discogs: Rihanna – Good Girl Gone Bad. www.discogs.com. [dostęp 2022-04-03]. (ang.).
 2. Andy Kellman: Good Girl Gone Bad – Rihanna | Songs, Reviews, Credits | AllMusic. AllMusic. [dostęp 2022-04-03]. (ang.).
 3. CD: Rihanna, Good Girl Gone Bad – Music – The Guardian
 4. CD: Rihanna, Good Girl Gone Bad – Music – The Observer
 5. a b Rihanna, supera Alicia Keys e Beyoncé con Good Girl Gone Bad, www.rnbjunk.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-31] (wł.).
 6. a b Umbrella by Rihanna and Jay-Z – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 7. a b Don't Stop The Music by Rihanna – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 8. a b Take A Bow by Rihanna – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 9. a b If I Never See Your Face Again by Maroon 5 and Rihanna – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 10. a b Disturbia by Rihanna – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 11. Music Charts, Most Popular Music, Music by Genre & Top Music Charts | Billboard.com, www.billboard.com/bbcom/riaa/index.jsp [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-30].
 12. a b c d e Rihanna Hooking Up With Ne-Yo When She's Done Crying 'S.O.S.' – MTV, www.mtv.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 13. Article 99 | EW.com, www.ew.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-29] (ang.).
 14. Capital – The No. 1 Hit Music Radio Station, www.capitalradio.co.uk [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 15. a b c d Good Girl Gone Bad by Rihanna – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 16. LiveDaily Community. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-07)].
 17. a b Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-17)].
 18. a b c Rihanna Is Certified Double Platinum, Selling Two Million Copies Of "Good Girl Gone Bad: Reloaded" | Universal Music, web.archive.org [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 19. Rihanna Certification. [dostęp 2018-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-24)].
 20. Nielsen Music 2007 Year End Music Industry Report For Canada | Reuters. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-11)].
 21. a b Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum – January 2005
 22. a b Global Album Chart
 23. Index
 24. IFPI Platinum Europe Awards – 2007. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-13)].
 25. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)].
 26. lescharts.com – Rihanna – Good Girl Gone Bad, lescharts.com [dostęp 2017-11-23].
 27. BBC NEWS | Entertainment | Rihanna achieves chart landmark, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-23].
 28. IFPI
 29. Shut Up And Drive by Rihanna – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 30. Hate That I Love You by Rihanna and Ne-Yo – Music Charts, acharts.us [dostęp 2017-11-23].
 31. Music News | Billboard, www.billboard.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-23].
 32. charts.org.nz – Rihanna – Disturbia, charts.org.nz [dostęp 2017-11-23].
 33. FMQB: Radio Industry News, Music Industry Updates, Arbitron Ratings, Music News and more!. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-13)].
 34. Disco non presente nel catalogo
 35. Good Girl Gone Bad: Amazon.co.uk: Music, www.amazon.co.uk [dostęp 2017-11-23].
 36. Gendece Entertainment Group
 37. ARIA Australian Top 50 Singles Chart| Australia's Official Top 50 Songs – ARIA Charts | ARIA Charts, www.ariacharts.com.au [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 38. ARIA Charts – Accreditations – 2008 Albums
 39. Ö3 Charts, charts.orf.at [dostęp 2017-11-23] (niem.).
 40. ultratop.be – ULTRATOP BELGIAN CHARTS, www.ultratop.be [dostęp 2017-11-23].
 41. Hitlisten – De bedste artikler på nettet, www.hit-listen.dk [dostęp 2017-11-23] (duń.).
 42. Hitlisten.NU – Danmarks officielle hitlister, www.hitlisterne.dk [dostęp 2017-11-23].
 43. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-17)].
 44. InfoDisc : Les Meilleurs Ventes de CD (Albums) en 2008. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-28)].
 45. Promusicae – Productores de Música de España, www.promusicae.es [dostęp 2017-11-23] (hiszp.).
 46. Rihanna – Good Girl Gone Bad – dutchcharts.nl, www.dutchcharts.nl [dostęp 2017-11-23].
 47. IRMA – Irish Charts – Singles, Albums & Compilations. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-05)].
 48. The Irish Charts – All there is to know, www.irishcharts.ie [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-29].
 49. リアーナ-リリース-ORICON STYLE ミュージック
 50. 一般社団法人 日本レコード協会, www.riaj.or.jp [dostęp 2017-11-23].
 51. CANOE – JAM! Music – SoundScan Charts, www.jam.canoe.ca [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2005-04-17].
 52. a b Semana Del 12 al 18 de Noviembre de 2007, [w:] Top 100 México [online] [dostęp 2007-12-02] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-02].
 53. Musikportal – Musik, Charts, Musikvideos, News und mehr. – mix1.de, www.mix1.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
 54. BVMI | Datenbank, www.musikindustrie.de [dostęp 2017-11-23] (niem.).
 55. charts.org.nz – Rihanna – Good Girl Gone Bad, charts.org.nz [dostęp 2017-11-23].
 56. RIANZ
 57. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart, olis.onyx.pl [dostęp 2017-11-23].
 58. Platynowe płyty CD przyznane w 2007 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-30].
 59. portuguesecharts.com – Rihanna – Good Girl Gone Bad, portuguesecharts.com [dostęp 2017-11-23].
 60. Celebrity | Yahoo News UK, uk.launch.yahoo.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 61. Hip Hop Album Sales: Week Ending 6/22/08 | HipHopDX, www.hiphopdx.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-26] (ang.).
 62. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2007-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-06)].
 63. Musicalnews.com: Rihanna e Justin: attenti a quei due!. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]