Corrie ten Boom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Corrie ten Boom
Ilustracja
Corrie ten Boom w 1921 roku
Data urodzenia

1892

Data śmierci

1983

Zawód, zajęcie

pisarka chrześcijańska, ewangelistka, działaczka społeczna

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Corrie ten Boom (ur. 1892, zm. 1983) – holenderska działaczka chrześcijańska, członkini Holenderskiego Kościoła Reformowanego, pisarka ewangelikalna, zasłużona w dziele ratowania Żydów podczas niemieckiej okupacji Niderlandów w czasie II wojny światowej, wyróżniona tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej ojciec był znanym zegarmistrzem, ona sama została pierwszą kobietą w Niderlandach, która uzyskała licencję zegarmistrza. Jej brat Willem był duchownym Holenderskiego Kościoła Reformowanego zajmującego się misją wśród Żydów. W trakcie swej działalności badał historię antysemityzmu i w latach 30. założył dom opieki dla osób starszych, do którego przyjmował Żydów uchodzących przed II wojną światową z Niemiec hitlerowskich. Po wkroczeniu Niemców do Holandii rodzina ten Boom zaangażowała się w ruch oporu. Corrie wraz z ojcem i siostrą Betsie ukrywały Żydów w domu w Haarlem. Mimo przeszukań dokonywanych przez Gestapo, ukrywani nie zostali wykryci. Niezależnie od tego w 1944 Corrie została aresztowana wraz z innymi działaczami podziemia. Po pobycie w kilku więzieniach we wrześniu została osadzona wraz z siostrą Betsie w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück, gdzie w grudniu 1944 Betsie zmarła. Corrie została zwolniona z obozu pod koniec grudnia 1944. Na początku 1945 powróciła do rodzinnej miejscowości[1].

W 1967 z tytułu pomocy prześladowanym Żydom została uznana przez Instytut Yad-Vashem[2] za „Sprawiedliwą wśród Narodów Świata”[1].

Doświadczenia z okresu wojny wykorzystywała w trakcie swojej szerokiej działalności powojennej. Została ewangelistką, mówcą konferencyjnym, komentatorem społecznym, opiekunem więźniów. Należała do oponentów wojny wietnamskiej[1].

Została autorką wielu książek, w tym najbardziej znanej The Hiding Place (w wersji polskiej: Bezpieczna kryjówka), na podstawie której powstał film fabularny pod tym samym tytułem[3].

Książki tłumaczone na język polski[edytuj | edytuj kod]

  • Listy z więzienia : jedyny kontakt ze światem zewnętrznym, tłum. Monika Hartman (2016)
  • Zadziwiająca miłość : prawdziwa opowieść o potędze przebaczenia, tłum. Monika Hartman (2014)
  • Bezpieczna kryjówka, tłum. Konstanty Wiazowski (2014)[4].
  • Boży włóczęga, tłum. Kesja Gaweł (2012)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Corrie ten Boom. ushmm.org. [dostęp 2018-01-25].
  2. Corrie ten Boom. yadvashem.org. [dostęp 2018-05-19].
  3. About the Ten Booms. tenboom.org. [dostęp 2018-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-30)].
  4. Boom, Corrie ten (1892-1983).. bn.org.pl. [dostęp 2018-01-03].