Crato Bütner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crato Bütner
Data i miejsce urodzenia 1616
Gotha lub Sonneberg
Pochodzenie niemieckie
Data i miejsce śmierci 1679
Gdańsk
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna, muzyka barokowa
Zawód kompozytor, organista
Wieża nieistniejącego kościoła Zbawiciela, gdzie Bütner w latach 1650-54 był organistą

Crato Bütner, również Büthner, Bytner, Buthnerus (ur. 1616 w Gotha lub Sonnebergu , zm. 1679 w Gdańsku)[1]niemiecki organista i kompozytor barokowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Turyngii, skąd przybył do Gdańska. W latach 1650–1654 był organistą kościoła św. Zbawiciela na Zaroślaku (dzielnica Gdańska, niem. Petershagen). Po śmierci znanego gdańskiego kantora i kompozytora, Christopha Wernera, objął stanowisko kantora w położonym w centrum miasta kościele św. Katarzyny. Od 1652 do śmierci w 1679 był kantorem i organistą w tymże kościele. Prowadził także działalność pedagogiczną i przyczynił się do rozkwitu w Gdańsku ewangelickiej muzyki kościelnej i edukacji muzycznej w tym zakresie. Był aktywnym muzykiem przez całe życie, prawdopodobnie do końca życia pozostał stanu wolnego.

Jako kompozytor ulegał w dużym stopniu stylowi włoskiemu, który łączył w swoich utworach z północnoniemiecką tradycją muzyki ewangelickiej. Jest autorem wielu koncertujących utworów religijnych na głosy z obsadą instrumentalną, a także innych utworów i pieśni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael Spaeth: Bütner [Büthner, Bytner, Buthnerus], Crato. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. B. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]