Cupcake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cupcake'i czekoladowe z posypką
Zestaw cupcake'ów
Bogato zdobiony cupcake

Cupcake (termin amerykański) lub fairy cake (termin brytyjski, jednak coraz częściej używany zamiennie z amerykańskim) jest małym ciastkiem w kształcie babeczki, przeznaczonym dla jednej osoby, zwykle w małej, papierowej foremce. Najczęściej sprzedawane w zestawach. Serwowane z polewą, posypką oraz innymi dekoracjami i dodatkami są uważane za prototyp nowoczesnego ciastka.

Historia[edytuj]

Nazwa "cupcake" pochodzi od angielskiego "cake" (ciasto) i "cup" (kubek), jako skrót od "teacup" (filiżanka), ponieważ jest jej rozmiarów. Przez poprzednie stulecia, zanim papierowe foremki do muffinów zostały szeroko rozpowszechnione, były często pieczone w osobnych formach, szablonach i garnkach. Nazwa "fairy cake" jest wymyślnym odwołaniem do ich rozmiaru.

Cupcake'i są często serwowane w czasie różnych uroczystości, jak na przykład na imprezach urodzinowych. Dodatkowo mogą być także podawane jako dodatek do popołudniowej herbaty. Są wygodniejszą alternatywą dla zwykłych ciast, ponieważ są mniejsze i nie trzeba ich dzielić na części przy pomocy specjalnych przyrządów kuchennych.

Przygotowanie[edytuj]

Do zrobienia prostego cupcake'a potrzebne są te same podstawowe składniki, jak do zwykłego ciasta: masło, cukier, jaja i mąka[1][2](jednakże mogą być zastosowane składniki zastępcze, na przykład masło i jaja według upodobań wegan).

Zobacz też[edytuj]

  • Petit four - ciastka robione przez pocięcie dużego kawałka i indywidualnie ozdabiane;
  • Muffin - podobne do cupcake'ów ciastko, jednakże mniej słodkie, rzadko zdobione.

Przypisy