Curriculum vitae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Japońskie CV

Curriculum vitae, CV lub c.v. (łac. „bieg życia”, „przebieg życia”) – życiorys zawodowy.

Łacińskie skrzydlate słowa curriculum vitae pochodzą z mowy konsularnej W obronie Rabiriusza (63 p.n.e.) Cycerona[1].

Format[edytuj | edytuj kod]

Życiorys przedstawiony jest w formie odmiennej od biograficznej – informacje są wymieniane w oddzielnych, wyróżnionych nagłówkami bądź śródtytułami blokach tematycznych: dane personalne, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, doświadczenie zawodowe, preferencje osobiste (hobby, zainteresowania itp).

Ze względu na przeznaczenie CV, na przykład według polskiego prawa dokument może zawierać (tak jak w innych dokumentach aplikacyjnych) klauzulę zawierającą zgodę na przetwarzanie danych osobowych[2].

Układy curriculum vitae[edytuj | edytuj kod]

Wzór CV w układzie chronologicznym w języku angielskim

CV może mieć następujące układy[3]:

 • Układ chronologiczny – po danych osobowych zamieszcza się informacje o wykształceniu (lata nauki, rodzaj szkoły, kierunek nauki) w odwróconym porządku chronologicznym. Następnie podawany jest, również w odwrotnej kolejności, przebieg pracy. Każda pozycja powinna zawierać lata pracy, nazwę firmy, stanowisko, skrócony opis zadań, osiągnięcia zawodowe. W dalszej części zamieszczane są informacje o pozostałych osiągnięciach, zakresie dodatkowych kompetencji, zainteresowaniach, referencjach. Jest to układ najczęściej stosowany przy podaniach o pracę[3];
 • Układ celowy – wymieniane są jedynie informacje adekwatne do stanowiska: szkolenia, kursy, opis osiągnięć i predyspozycji. Ten układ ma zadanie przedstawić pracodawcy konkretną wizję pracy, jaką przyszły pracownik ma zamiar realizować. Może być używany przez osoby o konkretnym celu zawodowym i bogatym doświadczeniu[3];
 • Układ funkcjonalny – w tym układzie szczególnie istotny jest opis kompetencji, osiągnięć, umiejętności przydatnych w branży. Główne zadanie tego układu to zmniejszenie niekorzystnego wrażenia, jakie osoba czytająca może odnieść np. z powodu przerw w zatrudnieniu czy wykształcenia nieadekwatnego do stanowiska. Stosują go również osoby chcące zatrudnić się w branży czy na stanowisku odmiennym od dotychczasowego[4];
 • Wersja twórcza CV/Kreatywne CV - cechuje się niestandardowym szablonem, tworzonym zwykle na potrzeby konkretnej rekrutacji. Wymaga przemyślanego pomysłu, utożsamianego z daną specjalizacją lub firmą. W tym przypadku liczy się pomysł, nowatorskość i oryginalność. Przykładem może być CV dla nauczyciela w formie planu lekcji[5];
 • Europejska wersja CV - została stworzona na mocy programu z ramienia Parlamentu Europejskiego i Rady decyzją z 15 grudnia 2004. Układ ten charakteryzuje się uniwersalnym layoutem, który należy uzupełnić podstawowymi informacjami o karierze zawodowej, edukacji czy umiejętnościach w darmowym serwisie Europass. Taki układ pozwala na poszukiwanie pracy we wszystkich państwach Unii Europejskiej[5].

Istotność informacji zawartych w CV[edytuj | edytuj kod]

Poszczególne elementy życiorysu zawodowego posiadają różną wagę z punktu widzenia procesów rekrutacyjnych, w których CV są wykorzystywane. Badania na temat istotności poszczególnych elementów CV w procesach rekrutacyjnych potwierdzają, że zdecydowanie najważniejszym elementem jest doświadczenie zawodowe.[6][7][8] Z uwagi na szczególną wagę jaką w CV posiada opis doświadczenia zawodowego rekomenduje się aby ten element życiorysu był opisany najbardziej wyczerpująco.[9][10][11]

Inne nazwy[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych, anglojęzycznej Kanadzie, na Filipinach oraz w Rosji na curriculum vitae używa się określenia "résumé" (ros. pезюме).

W Ameryce Północnej terminu curriculum vitae używa się w zasadzie wyłącznie w środowisku naukowym i akademickim. Jeszcze prostszym określeniem jest używane (przy pozycjach nie wymagających szczególnych kwalifikacji) pojęcie "biodata".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Henryk Markiewicz, Andrzej Romanowski: Skrzydlate słowa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990, s. 160. ISBN 83-06-01141-4.
 2. GIODO Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych - Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie?. www.giodo.gov.pl. [dostęp 2015-09-09].
 3. a b c Curriculum Vitae. Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej. [dostęp 2015-09-09]. (pol.).
 4. Elżbieta Święcka: CV funkcjonalne, gdy chcesz pokazać, co umiesz. Regiopraca.pl, 21.06.2011. [dostęp 2015-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-03)]. (pol.).
 5. a b Co to jest CV?, CiekaweCV [dostęp 2021-06-17] (pol.).
 6. Ile czasu rekruter spędza na czytaniu twojego CV i na co zwraca uwagę w pierwszej kolejności?, Bezprawnik, 23 sierpnia 2019 [dostęp 2021-08-01] (pol.).
 7. Na co zwracają uwagę rekruterzy czytając CV? Sprawdziliśmy to!, Element's Blog - nowości ze świata rekrutacji, HR Tech i Element, 14 marca 2019 [dostęp 2021-08-01] (pol.).
 8. 5 punktów w CV, na które zwraca uwagę rekruter, serwisy.gazetaprawna.pl, 9 maja 2015 [dostęp 2021-08-01] (pol.).
 9. Doświadczenie zawodowe w CV – jak poprawnie je opisać?, Aplikuj.pl, 11 maja 2019 [dostęp 2021-08-01] (pol.).
 10. Redakcja serwisu LiveCareer, Doświadczenie zawodowe w CV - przykłady. Co wpisać w obowiązki?, livecareer, 29 września 2019 [dostęp 2021-08-01] (pol.).
 11. Jak powinien wyglądać Twój profil Linkedin? Jak powinno wyglądać CV?, Element's Blog - nowości ze świata rekrutacji, HR Tech i Element, 28 marca 2019 [dostęp 2021-08-01] (pol.).