Cygański Zespół Pieśni i Tańca „Roma”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cygański Zespół Pieśni i Tańca „Roma”
Rok założenia 1948
Pochodzenie  Polska
Gatunek folklor
Strona internetowa

Cygański Zespół Pieśni i Tańca „Roma” – zespół muzyczno-taneczny prezentujący tradycyjny folklor Romów z Polski.

Zespół powstał prawdopodobnie w 1948 r. Twórcą i pierwszym dyrektorem Romy był Nano Senior Madziarowicz[1]

Zespół, już w 1969 r. podlegał pod Estradę Poznańską. Siedzibą Zespołu był Kraków, a konkretnie m. zamieszkania dyrektora W. Iszkiewicza na osiedlu Wiśniowym w osiedlowym bloku. W zespole m.in. śpiewały i tańczyły – żona dyrektora Raisa i córka. W zespole byli Romowie z Zabrza – Fuńka Kazimierow, Cindy I Kropela z bratem Zdzisławem z Gryfina a także rodzina Stefanowiczów Petro, Pamarańcz i rodzice również z Krakowa. W zespole na akordeonie przygrywał Jan Madziarowicz, na klawiszach i basie grali Polacy. W zespole śpiewała także Polka o imieniu scenicznym Andrea. Iszkiewisz przyjaźnił sięz dyrektorem Teatru Żydowskiego w Warszawiewie Szymonem Szurmiejem. Wiele koncertów Romy odbywało się właśnie w tym teatrze -w miejscu dzisiejszej Viktorii[potrzebny przypis]. ach, to były czasy.

W 1971 r. zespół został oficjalnie afiliowany przy Estradzie Poznańskiej. Jego dyrektorem i kierownikiem artystycznym został Władysław Iszkiewicz. Zespół koncertował z powodzeniem w Polsce i za granicą (w NRD, Paryżu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych) do 1978 r. kiedy to po tournée po Szwecji prawie cały skład zdecydował się nie wrócić do kraju. Zespół ten wydał co najmniej dwie płyty długogrające[2].

W 1984 r. Eugenia Skrzypińska reaktywowała wraz ze swym synem zespół opierając go na grupie cygańskiej z Wrocławia. Zespół działał początkowo przy Agencji Artystycznej Impart z Wrocławia pod nazwą Romandia, aby po kilku miesiącach wrócić pod skrzydła Estrady Poznańskiej, gdzie funkcjonował pod swoją dawną nazwą i został poszerzony o grupę tancerzy i skrzypków z dawnej ROM, którzy zdecydowali się wrócić do Polski. Nowa Roma otrzymała bardziej profesjonalną opiekę artystyczną od starej. Współpracowali z nią zawodowi choreografowie i muzycy. Kostiumy szyto w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zespół koncertował w wielu krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych. Brał też udział w produkcji filmów i programów rozrywkowych TVP, m.in. w Wiosenne wody z Nastassją Kinski.

W 1991 r. zespół rozpadł się ponownie. Część artystów wyjechała za granicę, a część utworzyła własne zespoły lub rozpoczęła kariery solowe. M.in. karierę rozpoczął w tym czasie Bogdan Trojanek i związany z nim zespół Terne Roma, którego część członków pochodzi z zespołu Roma[3]. Na tradycje Romy powołuje się też zespół o nazwie Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy[4].

Około roku 1995 został założony we Włocławku przez byłego członka Romy Cezarego Majewskiego działający obecnie Cygański Zespół Pieśni i Tańca Roma jako artystyczna kontynuacja wcześniejszych zespołów o tej samej nazwie. Zespół jest afiliowany przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Twórców Romskich "Roma" w Polsce. Jego dyrektorem artystycznym jest Cezary Majewski. Cezary Majewski zarejestrował nazwę swojego zespołu i uważa się za jedynego prawowitego kontynuatora osiągnięć dawnych zespołów o tej samej nazwie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]