Cypryśnik meksykański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cypryśnik meksykański
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd cyprysowce
Rodzina cyprysowate
Rodzaj cypryśnik
Gatunek cypryśnik meksykański
Nazwa systematyczna
Taxodium mucronatum Tenroe.
Ann. Sci. Nat., Bot. sér. 3, 19: 355. 1854
Mapa zasięgu
Cypryśnik meksykański: zasięg występowania na mapie
Pokryte igłami końce pędów

Cypryśnik meksykański, Drzewo Montezumy (Taxodium mucronatum) – gatunek drzew należących do rodziny cyprysowatych[3]. Występuje w stanie dzikim w chłodniejszych rejonach Meksyku, w Gwatemali i na południu Stanów Zjednoczonych w Teksasie, w dolinie rzeki Rio Grande. Gatunek znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo długowieczne, zwykle osiąga około 30 m wysokości[5], choć w ojczyźnie nawet 50 m.
Pień
Kora ma barwę szarobrązową o włóknistej fakturze. Pień jest często rozszerzony u nasady, czasem składa się z wielu pni, zwykle ma 1–3 metrów średnicy, choć zdarza się też znacznie więcej. W miejscowości Santa Maria del Tule, w stanie Oaxaca, w Meksyku rośnie drzewo tego gatunku o najgrubszym pniu na świecie, według niektórych opinii także drzewo o największej objętości[6][7]. Średnica pnia tego okazu wynosi 14,05 m, wysokość drzewa 41,85 m, objętość korony 816,8 m³, a szacunkowa masa 637 ton. Według opisu znajdującego się pod drzewem ma ono ponad 2000 lat, lecz szacunki naukowe wskazują na wiek pomiędzy 1433 a 1600 lat[8].
Korzeń
W przeciwieństwie do cypryśnika błotnego nie wytwarza korzeni oddechowych (pneumatoforów).
Liście
Igły mają trwałość od 1–3 lat, osiągają długość 1–2 cm i szerokość 1–2 mm. Ułożone są spiralnie, zakrzywione u podstawy układają się w dwa poziome rzędy.
Kwiaty
Męskie zebrane w długie wiechy, żeńskie są pojedyncze, siedzące. Szyszki są owalne 1,5–2 cm długości i 1–2 cm szerokości. Kwitnie od marca do kwietnia.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na wytrzymałość na długotrwałe okresy suszy sadzi się je w krajach o ciepłym i suchym kimacie, np. na południu Europy. Z powodu wrażliwości na niskie temperatury nie rośnie w Polsce (strefy mrozoodporności 8-10).

Pień słynnego cypryśnika meksykańskiego rosnącego w Santa María del Tule w stanie Oaxaca w Meksyku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. Drzewa.net: <[/http://drzewa.net/]
  4. Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych <[1]
  5. Ernie Wasson (Chef Consultant). The Complete Encyclopedia of Trees (2003). Thunder Bay Press, San Diego. ​ISBN 1-59223-055-5
  6. Gymnosperm Database: Taxodium mucronatum (archiwum)
  7. Pakenham, T. (2002). Remarkable trees of the world. Weidenfeld & Nicolson.
  8. Conzatti, C. (1921). Monograph on the Tree of Santa Maria del Tule, tr. Ralph Summers. Mexico: Imprenta Mundial (cited by Debreczy & Racz 1998).