Przejdź do zawartości

Cystofor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pergamoński cystofor z czasów panowania Eumenesa II

Cystofor (łac. cistophorus, gr. κιστοφόρος kistophoros) – srebrna moneta wymienna wartości kilku drachm, emitowana przez niektóre greckie miasta w Azji Mniejszej w okresie hellenistycznym i rzymskim.

Swą nazwę (od κίστη – skrzynka i φέρο – niosę) zyskała dzięki umieszczanemu na awersie symbolicznemu wyobrażeniu tzw. cista mistica – obrzędowej skrzynki (kosza) z wypełzającym stamtąd wężem[a]. Wprowadzona do obiegu po 188 p.n.e. w pergamońskim królestwie Attalidów, początkowo jako wewnętrzna moneta dla 16 miast małoazjatyckich skupionych w unii monetarnej i pełniąca rolę monety federalnej. Później uznana szerzej jako wartościowa moneta wymienialna zarówno na drachmę attycką, jak i na rzymskiego denara. Zależnie od okresu miała wartość 3-4 drachm według stopy rodyjskiej i przy wadze 11,5–12,7 gramów odpowiadała 3 denarom. Pod rządami Rzymian pozostawała w obiegu aż do panowania Hadriana.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przedmiot ten w starożytności łączono z misteriami dionizyjskimi i innymi; wąż nawiązywał także do kultu Asklepiosa, który ważne sanktuarium znajdowało się w Pergamonie (C.C. Chamberlain: Guide to Numismatics. London: English Universities Press, s. 1965, s. 25-26).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]