Czarnów (powiat piaseczyński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarnów
Czarnów
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat piaseczyński
Gmina Konstancin-Jeziorna
Sołectwo Czarnów
Liczba ludności (2013) 689[1]
Strefa numeracyjna (+48) 22
Kod pocztowy 05-510
Tablice rejestracyjne WPI
SIMC 0003731
Położenie na mapie gminy Konstancin-Jeziorna
Mapa lokalizacyjna gminy Konstancin-Jeziorna
Czarnów
Czarnów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czarnów
Czarnów
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Czarnów
Czarnów
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu piaseczyńskiego
Czarnów
Czarnów
Ziemia52°03′24″N 21°05′36″E/52,056667 21,093333

Czarnówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi nosi nazwę Nowy Czarnów.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego.

Wieś powstała w 1858 r. w wyniku wyodrębnienia z majątku Żabieniec. Do połowy lat 70. XX w. była to typowa wieś rolnicza, z bardzo słabymi ziemiami, zwarta, z zabudową parterową, leżąca wśród pól, ale otoczona zwartymi kompleksami młodego lasu (nasadzenia powojenne) należącymi do Lasów Chojnowskich. Jej mieszkańcy pracowali głównie w Konstancinie-Jeziornie lub w Piasecznie. Lokalnym ośrodkiem, do którego zawsze ciążył Czarnów, jest dzielnica Konstancina o nazwie Skolimów (sklepy, poczta, posterunek policji, przychodnia, parafia).

W połowie lat 70. nastąpiło ożywienie wsi z powodu rozpoczęcia wykupu z rąk miejscowych właścicieli działek na dużej polanie położonej na zachód od wsi, głównie przez mieszkańców Warszawy, pierwotnie wzdłuż nieistniejącej jeszcze wtedy ulicy Powstańców Warszawy, będącej wtedy jedną z dróg polnych. Droga ta została z czasem, w latach 80., nazwana nieformalnie ul. Pirka, od imienia pierwszego psa, jamnika, który zakończył tam żywot. Jej właściciel, przy akceptacji sąsiadów, umieścił wtedy na ogrodzeniach typowe szyldy z nazwą ulicy. Było to potrzebne również dlatego, że w tym okresie również wiele terenów przy sąsiednich drogach polnych zostało ogrodzonych rozrastającą się zabudową, pierwotnie daczową, a z czasem także pierwszymi murowanymi domami mieszkalnymi, do których na stałe zaczęli się przeprowadzać dotychczasowi działkowcy, i ul. Pirka stała się miejscem wyróżniającym się, ułatwiającym orientację wśród wielu podobnych, równomiernie rozmieszczonych i przecznic.

W latach 80. wieś doczekała się pierwszej asfaltowej drogi, prowadzącej, co naturalne, właśnie do Skolimowa. W tym okresie zaczęły powstawać również pierwsze wielokondygnacyjne domy jednorodzinne w części wsi zamieszkiwanej przez dotychczasowych mieszkańców.

W latach 90. we wsi pojawiły się pierwsze sklepy i zakłady usługowe.

W wiek XXI wieś weszła już praktycznie cała przeobrażona. Większość starych mieszkańców porzuciła zajęcia rolnicze z powodu wyprzedania ziemi nowym osadnikom, a zarówno stara, jak i nowa część wsi, leżące dotychczas w szczerym polu, porosły już intensywną roślinnością leśną, sadami, czy też drzewami parkowymi, zlewając się w wielu miejscach ze ścianą otaczających wieś Lasów Chojnowskich. Obecnie Czarnów jest drugą pod względem liczby ludności wsią gminy Konstancin-Jeziorna.

W 2012 r. wycięto uschnięty pomnikowy dąb, od którego główna ulica Nowego Czarnowa nosi nazwę ulicy Starego Dębu. W tym samym roku powstało pierwsze połączenie autobusowe łączące Czarnów z Konstancinem-Jeziorną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]