Czarny Piotruś (postać Disneya)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarny Piotruś (1927).

Czarny Piotruś (Pit, Pat[1], Burak[2], Pete[3], Piotruś, Kocur Barnaba[4] oryg. ang. Peg-Leg Pete) – postać fikcyjna, czarny charakter z disneyowskich filmów i komiksów.

W pierwszych filmach pełnił rolę na przykład konduktora. W komiksach pierwszy raz pojawił się w 1930 w cyklu pasków Mickey Mouse In Death Valley, w którym zostali wprowadzeni też Chytrus, Horacy i Klarabella[5].

Czarny Piotruś ma czarną sierść, uwielbia jeść, przez co jest otyły. Jest zażartym wrogiem Myszki Miki, ale w niektórych komiksach współpracuje z nim – zawsze jednak ma do tego wyraźne powody. Czasami jego partnerem jest jego krewny Knuj. Jest także niezbyt rozgarnięty – kiedy chodził do szkoły w Chomikowie, pięć razy powtarzał pierwszą klasę[6]. Jednym z jego marzeń jest życie na Dzikim Zachodzie, gdzie żyją nieuczciwi rabusie i kowboje. Można tam strzelać z pistoletu i rabować bez końca. W niektórych komiksach można zaobserwować, że pragnie także władzy nad światem[7].

Zocha (Bulwa[8], Trudy[9], ang. Trudy), zależnie od scenarzysty danego komiksu żona lub dziewczyna Piotrusia, została stworzona przez Romano Scarpę w 1960 roku. W Polsce zanotowano 28 występów Zochy, najwięcej w pismach „Donald i spółka” i „MegaGiga[10]. Jest ona partnerką Czarnego Piotrusia i zarazem jego wspólniczką, dużej postury prawdopodobnie kocicą. Często pomaga mu w wypełnianiu jego niecnych planów oraz opiekuje się domem. Często pełni rolę „podjudzacza” do przestępstw, np. wtedy, gdy życzyła sobie złota i brylantów, kiedy Czarny Piotruś posiadł moce Władcy Maszyn[11]. Zocha potrafi też skłamać, aby obronić dobre imię swoje lub partnera[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Komiks „Zwariowana historia o Dingo”, wydrukowany w czasopiśmie „Świat Młodych” (65/1989).
 2. Pierwsze historyjki z Piotrusiem wydane w piśmie „Donald i spółka”, np. „Donald i nieprzewidziane historie” (DiS 2).
 3. Klub przyjaciół Myszki Miki.
 4. Poland: Gazetka Miki # 1 | I.N.D.U.C.K.S [online], inducks.org [dostęp 2018-10-17] (ang.).
 5. Czarny Piotruś w Inducks.
 6. Komiks „Nasza klasa”, MegaGiga 14.
 7. Jednym z przykładów może być historyjka „Dziura w samolocie” autorstwa Floyda Gottfredsona, Kaczor Donald 46-47/08.
 8. Komiks „Mickey i afera w Marsogrodzie”, Donald i spółka 4.
 9. Komiks „Babka świąteczna”, Donald i spółka 7 lub historyjki wydane w serii MikiGeo.
 10. Zocha w Inducks.
 11. Komiks Gigant nr 8/93, „Potworny upał”.
 12. Np. historyjka „Zaginiony piasek”, MegaGiga 24.