Granit Forsant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Granit Forsant (nazywany czasem niesłusznie Kwakerfeller[1], oryg. Flintheart Glomgold) - fikcyjna postać Disneya, występuje w komiksach i filmach animowanych z serii disneyowskich przygód Kaczora Donalda, Wujka Sknerusa i innych postaci z fikcyjnego stanu Kalisota.

Zadebiutował w 1956 roku w komiksie Carla Barksa The Second-Richest Duck (pl. O kawałek sznurka, Kaczor Donald 32/10). Pierwszym występem w filmie był 2 odcinek serialu „Kacze Opowieści” pt. Wrongway in Ronguay. W polskiej wersji z lektorem, nosił nazwisko Starozłotnicki. W wersji oryginalnej głosu użyczał mu Hal Smith, w polskiej - Andrzej Gawroński. Debiut w grze: Duck Tales jako główny czarny charakter.

Granit Forsant jest rywalem Sknerusa McKwacza, chce odebrać mu tytuł „Najbogatszego Kaczora Świata”, ale może się przedstawiać tylko jako „Drugi Najbogatszy Kaczor Świata”. Rywalizacja nie zawsze jest uczciwa - Forsant często korzysta z pomocy m.in Braci Be, Magiki De Czar. Niewiele wiemy o rodzinie Granita, w komiksach pojawił się tylko jego kuzyn Afero który podobnie jak on nie przepada za Sknerusem oraz jego siostrzeniec-nieudacznik Kwacek Zgryz.

Według Dona Rosy i jego komiksu „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” po raz pierwszy Sknerus i Granit spotkali się w 1887 roku, kiedy to McKwacz szukał w Afryce złota. Wtedy Forsant ukradł mu wóz i zostawił samego na Sawannie. Obecnie nadal mieszka w Afryce w skarbcu w dolinie Limpopo w RPA, gdzie się urodził, czego można się dowiedzieć z komiksów Barksa i Rosy. Posiada także rezydencję w Kaczogrodzie.

W wielu europejskich komiksach oraz w „Kaczych opowieściach” Granit mieszka w Kaczogrodzie. To wyjaśnia dlaczego pojawia się czasami w „Klubie Miliarderów”. We wspomnianym serialu nosi on szkocki kilt (spódniczkę), co sugeruje jego szkockie pochodzenie. Barks nie napisał nigdy nic o pochodzeniu Forsanta, natomiast według Rosy jest on Burem (według komiksu Życie i Czasy Sknerusa McKwacza, rozdział "Postrach Transwalu"). W serialu Kacze opowieści zmieniono jego pochodzenie na szkockie, ze względu na ówczesne stosunki między USA a Republiką Południowej Afryki (w 1987 r. w RPA trwał apartheid, który USA próbowało zwalczać m.in. poprzez sankcje ekonomiczne). W ten sposób Forsant stał się niejako Sknerusem "w krzywym zwierciadle" - obaj skąpi, uparci i oschli, ale jeden zdolny do czynienia dobra, drugi - nie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W rzeczywistości postać Kwakerfellera to inny wróg Sknerusa McKwacza. Błąd ten występował w latach 2001-2006, potem te dwie postacie były już rozróżniane