Przejdź do zawartości

Gladiusz Kwaczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Profesor Gladiusz Kwaczyński (Albert Einkwak[1], Ludwik Von Drake, Ludwik Van Drake, Gladiusz Guru, Mędrek, oryg. Ludwig Von Drake) – jedna z postaci ze świata Kaczora Donalda. Występuje w komiksach Disneya, jest też regularnym bohaterem w serialach „Kacza paczka”, „Produkcje Myszki Miki”, „Café Myszka”, „Klub przyjaciół Myszki Miki” oraz „Myszka Miki”, zaliczył także jeden w oryginalnych Kaczych opowieściach i kilka w reboocie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest dobrym przyjacielem Donalda oraz jego rodziny[2]. Często pomaga Sknerusowi McKwaczowi w poszukiwaniu skarbów. Zawsze ubrany w płaszcz (najczęściej zielony) i kapelusz (zwykle czerwony), nosi okulary. Don Rosa widzi w nim męża siostry Sknerusa, Matyldy.[potrzebny przypis]

Praca[edytuj | edytuj kod]

Gladiusz Kwaczyński jest wykładowcą, na kaczogrodzkim Uniwersytecie „Alfa Mater”[3]. Pracuje praktycznie we wszystkich dziedzinach.

Dyplomy[edytuj | edytuj kod]

Profesor Kwaczyński zdobył łącznie 999[4] dyplomów, plus tysięczny za największą ich liczbę, z czego każdy na innej uczelni.

Kacze opowieści[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kacze opowieści.

W oryginale z 1987 roku Gladiusz pojawia się tylko w jednym odcinku pod tytułem "Złote runo" (oryg. The Golden Fleecing) jako psychiatra leczący Śmigacza.

W reboocie Gladiusz występuje pod oryginalnym imieniem Ludwig Von Drake jako szef tajnej organizacji C.H.I.C.H.O.S.Z.A. (oryg. S.H.U.S.H.) oraz stary znajomy Sknerusa. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku "Z tajnych akt Agentki 22!" (From the Confidential Casefiles of Agent 22!) w retrospekcji dziejącej się w latach sześćdziesiątych. W serialu ma syna Corvusa i córki Anya i Klarę którzy zarządzają między innymi magazynem z nasionami różnych roślin (inspirowanym Globalnym Bankiem Nasion) w razie światowego kataklizmu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Donald i spółka 1 'Ręka ghronów
  2. Carlo Galerina, „Wojna na magisterki”: ...cześć, Glaudiuszu...
  3. Carlo Panaro, „Dziewczyna z klasą”: ...mój krótki (...) wykład... ...Uniwersytet „Alfa Mater”
  4. Carlo Gentina, „Walka na magisterki”: ...dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć...