Gladiusz Kwaczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Profesor Gladiusz Kwaczyński (Albert Einkwak, Ludwik Von Drak, Gladiusz Guru, Mędrek, oryg. Ludwig Von Drake) – jedna z postaci ze świata Kaczora Donalda. Występuje w komiksach Disneya, zaliczył też kilka występów w serialu „Produkcje Myszki Miki” i jeden w „Kaczych opowieściach”.

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Gladiusza Kwaczyńskiego stworzyli amerykańscy twórcy Bob Karp i Al Taliaferro, pierwszy komiks z jego udziałem opublikowany został 24 września 1961 w amerykańskich dziennikach jako postać na obrazie. Pierwszy raz „na żywo” wystąpił dzień później. Premierowy komiks z jego udziałem ukazał się w następnym miesiącu. Narysował go Tony Strobl, tuszem obrysował John Liggera. Scenarzysta tego komiksu jest nieznany.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest dobrym przyjacielem Donalda oraz jego rodziny[1]. Często pomaga Sknerusowi McKwaczowi w poszukiwaniu skarbów. Zawsze ubrany w płaszcz (najczęściej zielony) i kapelusz (zwykle czerwony), nosi okulary. Don Rosa widzi w nim męża siostry Sknerusa, Matyldy.[potrzebny przypis]

Praca[edytuj | edytuj kod]

Gladiusz Kwaczyński jest wykładowcą, na kaczogrodzkim Uniwersytecie „Alfa Mater”[2]. Pracuje praktycznie we wszystkich dziedzinach.

Dyplomy[edytuj | edytuj kod]

Profesor Kwaczyński zdobył łącznie 999[3] dyplomów, plus tysięczny za największą ich liczbę, z czego każdy na innej uczelni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carlo Galerina, „Wojna na magisterki”: ...cześć, Glaudiuszu...
  2. Carlo Panaro, „Dziewczyna z klasą”: ...mój krótki (...) wykład... ...Uniwersytet „Alfa Mater”
  3. Carlo Gentina, „Walka na magisterki”: ...dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć...