Czas naświetlania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krótki czas naświetlania 1/8 sekundy (automatyczny) dla zdjęcia nocą
Długi czas naświetlania 10 sekund (ustawiony ręcznie) dla tego samego kadru, co powyżej
Efekt artystyczny uzyskany przez ustawienie czas naświetlania na 20 sekund (zdjęcie nocą nieoświetlonej ulicy)
Panoramowanie – podążanie aparatem za ruchomym obiektem przy długim czasie naświetlania. Tutaj 1/13 sekundy.

Czas naświetlania – w fotografii jest to czas, w jakim naświetlany jest materiał światłoczuły negatywowy lub pozytywowy w urządzeniach analogowych (np. aparat fotograficzny, powiększalnik), lub światłoczuły element elektroniczny w aparacie cyfrowym.

W przypadku fotografii analogowej pod wpływem światła naświetlane są halogenki srebra (AgX), które tworzą obraz utajony, a po wywołaniu obraz widoczny. Jeśli na materiał padło zbyt dużo światła, wtedy mowa jest o prześwietleniu, a jeśli za mało, to o niedoświetleniu. W dzisiejszych aparatach są do dyspozycji czasy naświetlania od bardzo krótkich, ok. 1/8000 s do ok. 30 s, oraz czas naświetlania B (bulb), czyli czas nieograniczony, a kontrolowany przez fotografującego.

Duże wartości czasu naświetlania pozwalają na robienie zdjęć w warunkach ograniczonego oświetlenia lub też na uzyskanie ciekawych efektów artystycznych. Operowanie wartościami czasu naświetlania jest o wiele łatwiejsze przy użyciu aparatów cyfrowych – można bowiem na bieżąco przeglądać efekty pracy i nanieść niezbędne korekty, co nie jest możliwe w przypadku fotografii analogowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]