Czerwionek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czerwionek
Czerwionka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Potok
Długość 13,5[1] km
Powierzchnia zlewni

ponad 20 km²

Źródło
Miejsce w okolicy Przełęczy Srebrnej
Wysokość

Góry Sowie
650 m n.p.m.

Współrzędne

50°35′12″N 16°35′56″E/50,586667 16,598889

Ujście
Recypient Ścinawka
Miejsce

poniżej Gorzuchowa

Wysokość

305 m n.p.m.

Współrzędne

50°28′53″N 16°35′03″E/50,481389 16,584167

Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Czerwionek (Czerwionka[2]) – potok górski w Sudetach Środkowych w Górach Sowich, Górach Bardzkich i Kotlinie Kłodzkiej w woj. dolnośląskim.

Przebieg i opis[edytuj | edytuj kod]

Górski potok, lewy dopływ Ścinawki dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego, o długości 13,5 km.[1] W strefie źródliskowej składa się z wielu małych potoczków, których źródła znajdują się na wysokości ponad 650 m n.p.m. na stokach góry Gołębiej, w okolicy Przełęczy Srebrnej. Źródłowe potoczki łączą się ze sobą pod Zajęcznikiem i tworzą jeden potok. Potok w górnym biegu płynie przez Nową Wieś Kłodzką doliną Czerwionka oddzielającą Garb Dzikowca od Garbu Golińca, a dalej Kotliną Kłodzką płynie w kierunku ujścia do Ścinawki w okolicy Gorzuchowa[1]. Zasadniczy kierunek biegu potoku Czerwionka jest południowy. Jest to potok górski odwadniający zbocza Gór Sowich Gór Bardzkich, Garbu Dzikowca oraz Kotlinę Kłodzką[1]. Potok nieuregulowany o wartkim prądzie wody, średni spadek wynosi 27,5‰[3]. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występował z brzegów, podtapiając przyległe miejscowości. Wzdłuż potoku prowadzi widokowa droga lokalna BożkówNowa Wieś Kłodzka[1]. Potok nie zdegradowany pod względem zanieczyszczenia, w potoku licznie występuje pstrąg potokowy, strzebla potokowa i śliz[3].

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 85. ISBN 83-85773-04-5.
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 stycznia 2024
  3. a b System rzeczny Nysy Kłodzkiej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]