Döner kebab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Döner kebab w Berlinie

Döner kebab, Döner kebap (skrótowo również Döner) – odmiana kebabu, turecka potrawa[1].

W Polsce döner kebab najczęściej można znaleźć pod ogólnikową nazwą kebab[2], lecz w krajach arabskich, Izraelu i Armenii słowo kebab oznacza najczęściej şiş kebab (w języku tureckim „pieczone mięso na szpikulcu”), czyli szaszłyk z pieczonego, często mielonego mięsa.

Takie nazewnictwo stosuje się więc czasem także w Polsce, w barach szybkiej obsługi i restauracjach prowadzonych przez Arabów, Turków lub Persów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Krojone mięso döner kebaba można podawać na talerzu z różnymi dodatkami, nadziewane w picie lub w innym rodzaju chleba lub zawinięte w cienkie płaskie ciasto, takie jak lawasz lub jufka, znane jako dürüm (dosłownie rolka lub zawiń po turecku)[3]. Od wczesnych lat 70. XX w. döner stał się popularny na całym świecie jako danie typu fast food sprzedawane w sklepach z kebabem. Danie na ogół zawiera sałatę oraz inne warzywa, np. pomidor, kapusta, cebula, świeży lub kiszony ogórek lub chili i różne rodzaje sosów (w Polsce najczęściej spotykane trzy odmiany: łagodny (czosnkowy), ostry (chilli) oraz mieszany)[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. kebab – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
  2. kebab – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
  3. Kebab ‒ właściwości, skład i rodzaje kebabu | ekologia.pl, www.ekologia.pl [dostęp 2020-07-08].
  4. Kebab ‒ właściwości, skład i rodzaje kebabu | ekologia.pl, www.ekologia.pl [dostęp 2020-07-08].