Przejdź do zawartości

Kebab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kebab
kebap
‏كباب‎
‏كباب‎
danie główne
Ilustracja
Döner kebab
Kuchnia

turecka

Składniki

mięso

Kebab (tur. kebap[1], pers. ‏كباب, kabāb‎, arab. ‏كباب‎[2]) – turecka potrawa[3]. Określenie obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (m.in. İskender kebabı, Adana kebabı czy şiş kebabı) i nie jest jednoznaczne.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce słowo kebab oznacza zazwyczaj döner kebap (w języku tureckim „obracające się pieczone mięso”), czyli danie kuchni tureckiej[3] w postaci odpowiednio doprawionego mięsa baraniego (w tym jagnięcego)[4], skrawanego z pionowego rożna, podawane z surówką warzywną i owczym serem, współcześnie przekształcone w danie typu fast food. Ze względu na ceny baraniny oraz preferencje smakowe Polaków, mięso w polskim kebabie to zwykle wołowina lub kurczak, jedynie z dodatkiem baraniny[5]. Nie może to być mięso wieprzowe, co wynika z Halalu. Podawane jest w macy, picie, tortilli lub bułce z różnymi sosami – łagodnymi lub ostrymi. Wartość odżywcza dla 100 gramów typowego polskiego kebabu wynosi około 170 kilokalorii[6].

W Niemczech potrawę tę określa się najczęściej jako kebap lub döner (w języku tureckim „obracający się”), odmianę zaś w placku lawasz jako dürüm lub jufka (kebab w cienkim cieście). Wariantem kebabu w cienkim cieście jest Lahmacun, niekiedy również określany jako turecka pizza (Türkische Pizza). Różnice w stosunku do jufki polegają na tym, że cienkie ciasto pokryte jest sosem i przyprawami, które upodobniają tę formę zawijanego kebabu do innej tureckiej potrawy – Lahmacun.

W krajach arabskich, Armenii, Izraelu i Iranie słowo kebab oznacza najczęściej nie döner kebab, lecz şiş kebab (w języku tureckim „pieczone mięso na szpikulcu”), czyli szaszłyk z pieczonego, często mielonego mięsa. Takie nazewnictwo stosuje się więc czasem także w Polsce, w barach szybkiej obsługi i restauracjach prowadzonych przez Arabów, Turków lub Persów.

Powszechne jest jedzenie kebabu razem z ajranem.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. kebap. Türk Dil Kurumu Başkanlığı. [dostęp 2024-09-23]. (tur.).
  2. kebab. Oxford University Press. [dostęp 2024-09-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-03)]. (ang.).
  3. a b kebab. [w:] Słownik języka polskiego [on-line]. PWN. [dostęp 2020-02-19].
  4. Agnieszka Wykowska, Dongyu Li, Haizhou Li, Hongsheng He, Jairo Perez-Osorio, Shuzhi Sam Ge, Xiaorui Liu, Yan Wu: Social Robotics. Springer International Publishing, listopad 2021, s. 286. ISBN 978-3-030-90525-5. [dostęp 2024-09-13]. (ang.).
  5. Anna Szawiel: Wiemy, co jemy? Pytamy po wyznaniu Amrit Kebab. [w:] wyborcza.pl [on-line]. Agora SA, 14 grudnia 2013. [dostęp 2019-01-19].
  6. Dietomat.pl, Kebab – wartości odżywcze [online], Dietomat [dostęp 2016-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-11].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]