Daktylowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daktylowie (także Daktyle, gr. Δάκτυλοι Dáktyloi – 'palce', łac. Dactyli) – bóstwa opiekuńcze lub demony z mitologii greckiej.

W jednej z wersji mitu ich narodziny, na górze Ida, były związane z Reą, która, chcąc sobie ulżyć podczas rodzenia Zeusa, przycisnęła palce do ziemi, dając tym samym życie Daktylom – pięciu płci męskiej powstało z prawej ręki, a pięć płci żeńskiej z lewej[1]. W innej wersji mitu jako ich matkę uznaje się nimfę Anchiale, a jako miejsce narodzin – jaskinie w pobliżu Oaksos[2] lub twierdzi, że powstali z piasku rzucanego za siebie przez piastunki Zeusa, uciekającej przed Kronosem[3].

Męscy Daktylowie, określani także jako „prawi Daktylowie”[a][4], o imionach: Herakles, Pajonios, Epimedes, Jazjos i Akesidas[1], byli kowalami i przypisywano im wynalezienie obróbki żelaza[5]. Trzech najstarszych nazywano także Akmon, Damnameneus i Kelmis, o którym mawiano, iż został zamieniony w żelazo za to, że obraził Reę. Ich siostry, których imiona okryte były tajemnicą, określane także jako „lewi Daktylowie”[b][4], zajmowały się magią.

Pierwotnie mogli mieć znaczenie falliczne. Łączono ich z kultem Kybele i wywodzono z Frygii, lub Krety, a ich liczbę według różnych mitów określano na trzech do dziesięciorga[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W znaczeniu „powstali z palców prawej ręki”.
  2. „W znaczeniu powstałe z palców lewej ręki”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robert Graves: Mity greckie. Kraków: vis-a-vis etiuda, 2009, s. 163. ISBN 978-83-61516-21-1.
  2. Tamże
  3. Daktylowie (pol.). [dostęp 02/06/2012].
  4. a b Manfred Lurker: Leksykon bóstw i demonów. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 1999. ISBN 83-11-08910-8.
  5. a b Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 174. ISBN 83-01-03529-3.