Dalniegorsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dalniegorsk
Дальнегорск
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Kraj Nadmorski
Mer Giennadij Łysenko
Populacja (2006)
• liczba ludności

39 600
Nr kierunkowy (+7) 42373
Kod pocztowy 692441–692446
Położenie na mapie Kraju Nadmorskiego
Mapa lokalizacyjna Kraju Nadmorskiego
Dalniegorsk
Dalniegorsk
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Dalniegorsk
Dalniegorsk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Dalniegorsk
Dalniegorsk
Ziemia 44°34′N 135°37′E/44,566667 135,616667
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Dalniegorsk (ros. Дальнегорск) – miasto w Rosji (Kraj Nadmorski), w górach Sichote Aliń. Duże centrum wydobycia i przeróbki rud metalicznych. Do 1972 nazywało się Tetiuche (Тетюхе), od zniekształconego chińskiego 野猪河 (Yĕzhūhé) „rzeka dzików”.

Historia[edytuj]

Pierwsze dane o osadzie pochodzą z XII wieku i mówią o wydobyciu rud metali przez Chińczyków. Kopalnictwo to upadło wskutek ogólnego kryzysu Kraju Nadmorskiego po wojnie chińsko-koreańskiej po XIII wieku. Do 1858 formalnie na terytorium Chin, potem wszedł w granice Rosji. W 1896 powtórnie zasiedlony, w 1897 podjęto eksploatację złóż zarówno kamieniołomami jak i w kopalni głębinowej. Na szerszą skalę eksploatacja zaczęła się w 1908, wtedy też rozpoczęto eksport rudy przez pobliski port. W 1931 znacjonalizowano kopalnię (była to ostania duża prywatna firma w ZSRR), w tej samej dekadzie otworzono dwie inne. Jednocześnie znacząco rozrosła się sama osada. W latach 1945–1948 działał duży łagier japońskich jeńców, którzy pracowali w miejscowych kopalniach. W drugiej połowie XX wieku otwarto kilka kolejnych kopalń rud metali (ostatnią w 1981), a w 1958 rozpoczęto eksploatację złóż boru. W 1989 osada otrzymała prawa miejskie.

Przemysł[edytuj]

Podstawą gospodarki miasta jest górnictwo. W 3 kopalniach głębinowych i 1 kamieniołomie eksploatowane są złoża boru oraz rudy głównie ołowiu, cynku i miedzi, a pobocznie uzyskuje się srebro, a także w mniejszych ilościach ind i bizmut. Na bazie złóż boru działa zakład chemiczny (produkcja kwasu siarkowego i borowego, emalii i glazury borowej). W pobliskim porcie Rudnaja Pristań (35 km od miasta, ale formalnie doń należącym) znajduje się duży port morski u ujścia rzeki Rudnej (do 1972 rzeka Tetiuche) do Morza Japońskiego i pracuje tam huta ołowiu. W Dalniegorsku istnieje filia Uniwersytetu Dalekowschodniego (do 2010 Politechniki Dalekowschodniej) we Władywostoku.

Kopalnie Dalniegorska słyną także z cennych okazów mineralogicznych, charakteryzujących się często wielkimi rozmiarami. Część ludności trudni się poszukiwaniem minerałów i handlem nimi. Eksport (w większości nielegalny) odbywa się do wielu krajów świata. Na bazie tutejszych minerałów stworzono dwa muzea mineralogiczne w mieście.

Bibliografia[edytuj]

  • Praszkier T., Siuda R., Dalniegorsk. Otoczak, 29.