Dalniegorsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dalniegorsk
Дальнегорск
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Kraj Nadmorski
Mer Giennadij Łysenko
Populacja (2006)
• liczba ludności

39 600
Nr kierunkowy (+7) 42373
Kod pocztowy 692441–692446
Położenie na mapie Kraju Nadmorskiego
Mapa konturowa Kraju Nadmorskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dalniegorsk”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Dalniegorsk”
Ziemia44°34′N 135°37′E/44,566667 135,616667
Strona internetowa
Portal Rosja

Dalniegorsk (ros. Дальнегорск) – miasto w Rosji (Kraj Nadmorski), w górach Sichote Aliń. Duże centrum wydobycia i przeróbki rud metalicznych. Do 1972 nazywało się Tetiuche (Тетюхе), od zniekształconego chińskiego 野猪河 (Yĕzhūhé) „rzeka dzików”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze dane o osadzie pochodzą z XII wieku i mówią o wydobyciu rud metali przez Chińczyków. Kopalnictwo to upadło wskutek ogólnego kryzysu Kraju Nadmorskiego po wojnie chińsko-koreańskiej po XIII wieku. Do 1858 formalnie na terytorium Chin, potem wszedł w granice Rosji. W 1896 powtórnie zasiedlony, w 1897 podjęto eksploatację złóż zarówno kamieniołomami jak i w kopalni głębinowej. Na szerszą skalę eksploatacja zaczęła się w 1908, wtedy też rozpoczęto eksport rudy przez pobliski port. W 1931 znacjonalizowano kopalnię (była to ostatnia duża prywatna firma w ZSRR), w tej samej dekadzie otworzono dwie inne. Jednocześnie znacząco rozrosła się sama osada. W latach 1945–1948 działał duży łagier japońskich jeńców, którzy pracowali w miejscowych kopalniach. W drugiej połowie XX wieku otwarto kilka kolejnych kopalń rud metali (ostatnią w 1981), a w 1958 rozpoczęto eksploatację złóż boru. W 1989 osada otrzymała prawa miejskie.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Podstawą gospodarki miasta jest górnictwo. W 3 kopalniach głębinowych i 1 kamieniołomie eksploatowane są złoża boru oraz rudy głównie ołowiu, cynku i miedzi, a pobocznie uzyskuje się srebro, a także w mniejszych ilościach ind i bizmut. Na bazie złóż boru działa zakład chemiczny (produkcja kwasu siarkowego i borowego, emalii i glazury borowej). W pobliskim porcie Rudnaja Pristań (35 km od miasta, ale formalnie doń należącym) znajduje się duży port morski u ujścia rzeki Rudnej (do 1972 rzeka Tetiuche) do Morza Japońskiego i pracuje tam huta ołowiu. W Dalniegorsku istnieje filia Uniwersytetu Dalekowschodniego (do 2010 Politechniki Dalekowschodniej) we Władywostoku.

Kopalnie Dalniegorska słyną także z cennych okazów mineralogicznych, charakteryzujących się często wielkimi rozmiarami. Część ludności trudni się poszukiwaniem minerałów i handlem nimi. Eksport (w większości nielegalny) odbywa się do wielu krajów świata. Na bazie tutejszych minerałów stworzono dwa muzea mineralogiczne w mieście.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praszkier T., Siuda R., Dalniegorsk. Otoczak, 29.