Dan Flavin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świetlna instalacjia w Wissenschaftspark w Gelsenkirchen.

Dan Flavin (właściwie Daniel Flavin, ur. 1 kwietnia 1933 w Nowym Jorku, zm. 29 listopada 1996 w Riverhead (stan Nowy Jork)) – amerykański artysta. Zajmował się malarstwem, asamblażem, kolażem i instalacją.

Zanim zaczął karierę artystyczną uczęszczał do seminarium w Nowym Jorku (1947-52) realizując ambicje swojego ojca[1]. W czasie służby wojskowej (1954–55) studiował sztuki piękne w Korei dzięki specjalnemu programowi University of Maryland, College Park. Po powrocie do rodzinnego miasta kontynuował naukę w tamtejszych szkołach. Od 1959 roku zaczął interesować się asamblażem i kolażem. Swoje wczesne prace malarskie tworzył pod wpływem abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1961 w Judson Gallery w Nowym Jorku. W tym samym roku powstały pierwsze rzeźby artysty wykorzystujące światło elektryczne. Nazwał je "ikonami".

Od 1963 Dan Flavin zaczął używać do tworzenia swoich obiektów kolorowych fluoroscencyjnych rur, a od 1967 rozbudowywał swoje dzieła do zajmujących całe pomieszczenie environmentów. Pierwszą taką instalację stworzyła dla Muzeum sztuki współczesnej w Chicago. Jednym z jego dzieł z tego okresu jest praca zaprezentowana na wystawie Documenta w Kassel. Artysta obudował wejście galerii ultrafioletowym światłem.

W 1969 National Gallery of Canada w Ottawie zorganizowała wystawę retrospektywną, która w następnym roku pokazano również w Vancouver Art Gallery w Kolumbii Brytyjskiej oraz w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku. Wiele indywidualnych wystaw zaprezentowano również w Europie. Artysta zrealizował też szereg zamówień, m.in. oświetlenie kilku peronów na Grand Central Station w Nowym Jorku (1977).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]