Dan Flavin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dan Flavin
Daniel Flavin
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1933
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

23 października 1934
Riverhead

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

malarstwo, asamblaż, kolaż, instalacja

Epoka

minimalizmu

Instalacja artysty w Tate Modern

Dan Flavin, właśc. Daniel Flavin (ur. 1 kwietnia 1933 w Nowym Jorku, zm. 29 listopada 1996 w Riverhead) – amerykański artysta, przedstawiciel minimalizmu. Zajmował się malarstwem, asamblażem, kolażem i instalacją.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zanim rozpoczął karierę artystyczną, uczęszczał do seminarium duchownego w Nowym Jorku (1947–1952), realizując ambicje swojego ojca[1]. W czasie służby wojskowej (1954–1955) studiował sztuki piękne w Korei, dzięki specjalnemu programowi Uniwersytetu Marylandu w College Park. Po powrocie do Nowego Jorku kontynuował edukację plastyczną; studiował m.in. historię sztuki na Uniwersytecie Columbia. Od 1959 roku zaczął interesować się asamblażem i kolażem. Swoje wczesne prace malarskie tworzył pod wpływem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Pierwsza jego indywidualna wystawa odbyła się w 1961 w Judson Gallery w Nowym Jorku. W tym samym roku powstały pierwsze rzeźby artysty wykorzystujące światło elektryczne. Nazwał je „ikonami”.

Od 1963 Dan Flavin zaczął używać do tworzenia swoich obiektów kolorowych rur fluoroscencyjnych, a od 1967 rozbudowywał swoje dzieła do zajmujących całe pomieszczenie environmentów. Pierwszą taką instalację stworzyła dla Museum of Contemporary Art w Chicago. Jednym z jego dzieł z tego okresu jest praca zaprezentowana na wystawie documenta w Kassel. Artysta obudował wejście galerii ultrafioletowym światłem.

W 1969 National Gallery of Canada w Ottawie zorganizowała wystawę retrospektywną, którą w następnym roku pokazano również w Vancouver Art Gallery w Kolumbii Brytyjskiej oraz w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku. Wiele indywidualnych wystaw zaprezentowano również w Europie. Artysta zrealizował też szereg zamówień, m.in. oświetlenie kilku peronów w nowojorskim Grand Central Station (1977).

Świetlna instalacja w Wissenschaftspark w Gelsenkirchen

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]