Danie główne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Danie główne: stek serwowany z ziemniakami, sałatką pomidorową i winem metodą niemiecką, tj. na talerzu do spożycia

Danie główne – potrawa serwowana jako główny element posiłku, oprócz dodatków[1] (z reguły: przystawki, zupy i deseru).

Podział na dodatki i danie główne nadaje strukturę doświadczeniu spożywania jedzenia, nadając posiłkowi porządek i znaczenie[1]. Na danie główne (w kuchniach narodów europejskich będące najczęściej elementem obiadu lub kolacji) składają się zwyczajowo takie potrawy jak ryby, mięso, w tym drób, podawane z reguły z sosem, ziemniakami, makaronem, kaszą lub ryżem i różnorodnymi warzywami[2]. Daniem głównym może być też potrawa jarska czy przygotowana na bazie sera lub jaj[3].

W warunkach restauracyjnych serwowanie dań głównych wymaga wiedzy i zręczności kelnera. Danie takie może być podawane metodą angielską ze stolika pomocniczego dowiezionego do stołu, przy którym siedzą obsługiwani klienci, lub metodą francuską z półmisków wniesionych na salę. Najpopularniejsza jest jednak metoda niemiecka, czyli podawanie dania głównego na talerzu w formie gotowej do spożycia[4]. Danie główne może być w niektórych sytuacjach zastąpione przez obfitą przystawkę[5].

Razem z daniem głównym na stole stawia się wodę (np. w przezroczystym dzbanku), a także stosowne do serwowanych dań alkohole, głównie wino[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Richard Shusterman, Somaestetyka i gastronomia. Kilka myśli o sztuce jedzenia, w: Prace Kulturoznawcze 21, nr 2, Wrocław, 2017, s. 33
  2. CDN, Kolebka sztuki kulinarnej, czyli kuchnia francuska
  3. Beszamel, Kuchnia francuska: czym się wyróżnia? Wszystko o kuchni francuskiej
  4. Doradztwo Hotelarskie, Metody podawania do stołu
  5. Ewa Bekier-Jaworska, Klaudia Koprucha, Marta Lubaś, Wykorzystanie dań regionalnych oraz lokalnych obiektów gastronomicznych w rozwoju turystyki kulinarnej na terenie miasta Zamość, w: Turystyka Kulturowa, nr 12/2014, s. 29
  6. Smak i Styl, Kolejność podawania potraw