Daniel Hannan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daniel Hannan
Daniel Hannan London Autumn 2008.JPG
Data i miejsce urodzenia 1 września 1971
Lima
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna

Daniel John Hannan (ur. 1 września 1971 w Limie) – brytyjski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał w 1992 tytuł zawodowy magistra z zakresu historii nowożytnej na Uniwersytecie w Oksfordzie. Do 1999 był dyrektorem Europejskiej Grupy Badawczej, publicystą w "The Daily Telegraph" i "The Sunday Telegraph", a przez rok także doradcą posła Michaela Howarda.

W latach 1994–1999 przewodniczył organizacji zrzeszającej absolwentów związanych z Partią Konserwatywną. W 1999 i 2004 z listy torysów uzyskiwał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

Zyskał pewną popularność dzięki swojej wypowiedzi, wygłoszonej 24 marca 2009 w Europarlamencie, w której skrytykował premiera Gordona Browna, w szczególności jego politykę zwiększającą zadłużenie Wielkiej Brytanii, nazywając go na końcu "zdewaluowanym premierem, zdewaluowanego rządu" (ang. "the devalued Prime Minister of a devalued Government")[1]. Klip video z tym przemówieniem na YouTube tego samego wieczoru uzyskał ponad 630 tysięcy wyświetleń w ciągu 24 godzin[1][2][3][4]. Uzyskał też status "najczęściej oglądanego" na całym świecie, przez dwa kolejne dni[4].

W wyborach w 2009 Daniel Hannan po raz trzeci z rzędu został eurodeputowanym. W VII kadencji przystąpił do frakcji konserwatywnej oraz do Komisji Prawnej. W 2014 odnowił mandat eurodeputowanego na czwartą z rzędu kadencję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Daniel Hannan MEP: The devalued Prime Minister of a devalued Government (ang.). youtube.com (kanał Daniela Hannana).
  2. Iain Martin: Hurrah for Hannan: Brown hasn't been spoken to like that for decades (ang.). telegraph.co.uk, 25 marca 2009.
  3. John Bingham: MEP Dan Hannan's 'Brezhnev apparatchik' attack on Gordon Brown is a YouTube hit (ang.). telegraph.co.uk, 25 marca 2009.
  4. a b Kirsty Walker: An internet sensation, the Tory who told Brown to his face that he's a disaster (ang.). dailymail.co.uk, 27 marca 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]