Danja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Danja
Imię i nazwisko Floyd Nathaniel Hills
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1982
Virginia Beach, Wirginia, USA
Instrumenty perkusja, syntezator, keyboard, sampler
Gatunki hip-hop, pop, R&B, reggaeton
Zawód producent muzyczny
Aktywność od 2003
Wytwórnie płytowe Danjahandz Muzik/CrownLife Ent., Mosley Music Group
Powiązania Timbaland

Danja, właściwie Floyd Nathanial Hills (ur. 1982) – amerykański producent muzyczny.

Urodził się w Virginia Beach w Wirginii i jako nastolatek zaczął grać na perkusji i pianinie. Pierwsze lekcje muzyczne pobierał w kościele. W 2001 skorzystał z szansy puszczenia kilku swoich utworów Timbalandowi. Mosley poznał się na jego talencie i już dwa lata później zaproponował mu pracę w swoim studiu w Miami. Danja przyczynił się do powstania hitów, które wyprodukował razem z Timbalandem, a które przyniosły popularność tylko temu drugiemu. Należą do nich "Promiscuous Girl" i "Say It Right" Nelly Furtado", "SexyBack", "What Goes Around... Comes Around" i "My Love" Justina Timberlake'a czy "Give It to Me" i "The Way I Are" z drugiego solowego albumu Timbalanda.

W 2007 r. Danja samodzielnie skomponował przebój powracającej do sławy Britney Spears - "Gimme More”, a także kilka innych utworów z jej albumu Blackout. W 2008 r. Danja wyprodukował utwory na albumy m.in. Madonny 'Hard Candy, Ushera Here I Stand, Britney Spears Circus oraz Whitney Houston I Look to You. Obecnie ten producent pracuje m.in. z Keri Hilson, Missy Elliott,Ciara.

Sprzęt muzyczny[edytuj]

Danja używa laptopa, kontrolera MIDI Edirol, samplera Akai MPC4000, syntezatora Alesis Andromeda A6, keyboardów Korg Triton i Yamaha Motif, jak wynika z wywiadu z nim opublikowanego w Remix Magazine. W innym wywiadzie, przeprowadzonego przy okazji tworzenia nowego albumu Clipse, zdradza, że za produkcję jednego utworu życzy sobie od 50 do 100 tysięcy dolarów[potrzebny przypis].