David Bryan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Bryan
Ilustracja
David Bryan, 2009
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1962
Edison
Instrumenty instrumenty klawiszowe
Gatunki rock progresywny[1], contemporary pop[2], contemporary rock[2], hair metal[2], hard rock[2], pop metal[2], arena rock[2], rock albumy[2], heavy metal[2]
Zawód muzyk
Wytwórnie płytowe Rounder, Umgd, Ignition Records
Zespoły
Bon Jovi
Strona internetowa

David Bryan Rashbaum (ur. 7 lutego 1962 w Perth Amboy) – amerykański muzyk i kompozytor, pochodzenia żydowskiego. Klawiszowiec zespołu Bon Jovi. Wcześniej grał w zespole Atlantic City Expressway (ACE). Wydał dwie solowe płyty: On A Full Moon (1995) oraz Lunar Eclipse (2000). Miał żonę April McLean (ślub w roku 1990), ale po piętnastu latach wzięli rozwód. Ma trójkę dzieci, bliźniaki Gabrielle i Colton (ur. 19 marca 1994 r.), oraz Tiger Lily (ur. 1 maja 2000 r.).

Dzieciństwo[edytuj]

David urodził się w Perth Amboy, New Jersey, ale dorastał w Edison, New Jersey. Jego ojciec Eddie Rashbaum grał na trąbce. Z pochodzenia jest żydem, ale po części ma polską krew - jego dziadkowie, od strony ojca, byli Polakami. Uczęszczał do szkoły podstawowej Clara Barton, gdzie nauczył się grać na wielu instrumentach, m.in.: skrzypcach, altówce, trąbce oraz klarnecie. Uczestniczył również do gimnazjum Herbert Hoover, a w późniejszym czasie ukończył Liceum JP Stevens. Bryan zaczął się uczyć grać na fortepianie w wieku 7 lat.

Instrumentarium[edytuj]

David Bryan jest endorserem i używa tylko i wyłącznie sprzętu firmy Yamaha, a dokładniej: syntezatory Motif 8, EX5, pianina elektroniczne S80 i S90[3]. Podczas nagrań w studio używa także miksera 02R96[3]. Rzadko również keyboardy z słynnej serii PSR, najczęściej z PSR2000. Na trasie "The Circle" Bryan użył także modelu MO8, a zamiast Motifa 8 grał na Motifie XS 8.

Dyskografia solowa[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Bon Jovi, w sekcji Dyskografia.
  • On a Full Moon (1995, Ignition Records)[4]
  • Lunar Eclipse (2000, Rounder Select/Rounder)[5]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]