David Draiman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Draiman
Ilustracja
Draiman podczas koncertu Disturbed w Kuwejcie (10 marca 2008)
Imię i nazwisko David Michael Draiman
Data urodzenia 13 marca 1973
Pochodzenie Chicago
Typ głosu baryton
Gatunki hard rock
Zawód wokalista
Zespoły
Disturbed
Device

David Michael Draiman (ur. 13 marca 1973 w Nowym Jorku) – wokalista amerykańskiego zespołu hardrockowego Disturbed. Urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej.

Jeden z pięciu artystów występujących na soundtracku do filmu Queen of the Damned wraz z Wayne'em Statikiem z grupy Static-X, Jayem Gordonem z Orgy, Chesterem Benningtonem z Linkin Park oraz Marilynem Mansonem. Ma również na koncie soundtrack w filmie Transformers. Draiman początkowo porzucił rodzinę i swoją wiarę dla kariery rockowej (co bardzo zdenerwowało jego dziadka, który przetrwał Holocaust), jednakże po jego śmierci, ku czci dziadka wydał album Believe. David ma brata Bena, który mieszka w Jerozolimie.

Draiman uczęszczał do Loyola University, na którym ukończył trzy specjalizacje: biznes, nauki polityczne i filozofię. Zanim wstąpił do zespołu, poważnie rozważał studiowanie prawa. W 2003 roku rozpoczął pracę nad swoim pierwszym solowym albumem, przy którym współpracował razem z Danem Doneganem i perkusistą Mikiem Wengrenem, gitarzystą i perkusistą Disturbed.

Zanim został "pełnoetatowym" muzykiem pracował jako opiekun w służbie zdrowia. David posiada trzy domy, jeden na Brooklynie w Nowym Jorku, jeden w Chicago i jeden w Los Angeles. Do tego w LA, jak mówi Draiman, "uciekam od zimy w Chicago".

David swoją piosenkę "Inside The Fire" poświęcił ukochanej dziewczynie, która popełniła samobójstwo. Apeluje także do młodych Amerykanów i innych ludzi, aby rozglądali się dookoła siebie, szukając osób z ciężką depresją i myślami samobójczymi. Jeżeli znajdą się takie osoby, prosi o telefon na specjalną linię pomocy dla osób "pragnących śmierci". Chce w ten sposób uchronić ich przed losem jego i jego zmarłej dziewczyny.

Piosenkę z albumu "Asylum" pt. "My Child" poświęcił swojemu dziecku, które miał ze swoją byłą dziewczyną, i które zmarło w wyniku poronienia.

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 42. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[1].

Aktualnie jest frontmanem w zespole Device[2].

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Disturbed.
 Zobacz więcej w artykule Device (zespół metalowy), w sekcji Dyskografia.

Przypisy

  1. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). www.hearya.com. [dostęp 2010-06-16].
  2. Gregory Heaney: Device Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2014-05-13].
  3. Queen Of The Damned (Music From And Inspired By The Motion Picture) (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-07-31].
  4. Megadeth – Super Collider (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-07-31].
  5. Halestorm – The Strange Case Of... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-02-11].