Dawid Kornaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid Kornaga

Dawid Kornaga (ur. 13 maja 1975 w Lubaczowie) – polski pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Mieszka w Warszawie. W latach 1997-2000 wraz z Vj'em Dominionem tworzył hip-hopowy projekt Hipnoza. W debiutanckiej powieści złożonej z powiązanych ze sobą opowiadań, Poszukiwaczach opowieści, jako pierwszy polski autor[1] użył stylizacji hip-hopowej. W lutym 2004 r. wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało płytę, na której znalazł się fragment z książki Kornagi, Piątek po dwudziestej, nagrany przez rapera Gorzkiego z Kalisza. Był to pierwszy w rodzimej prozie alians prozaika z raperem. Wydana w 2005 r. Gangrena została okrzyknięta jedną z najbardziej drastycznych powieści nie tylko w polskiej literaturze, podzieliła krytyków i czytelników[2][3][4][5][6], ale znalazła się w gronie książek nominowanych do "Paszportu" Polityki. O Rzęsach na opak Marta Cuber napisała: "Pisarz udokumentował to, co w zmieniających się w Polsce układach społeczno-politycznych najstraszniejsze: cierpienie najmniej winnych". W listopadzie 2008 r. ukazała się jego czwarta książka zatytułowana Znieczulenie miejscowe. W październiku 2010 r. wyszła nowa powieść Single+, do której okładkę przygotowała polska malarka Justyna Kabala. Autor w jednym z wywiadów powiedział o tej książce: "'Single+' to nie jest książka napisana konwencjonalnym językiem, przyznaję. To nie jest 'poszedł, przyszedł, doszedł'. Właściwie nie ma zdania w tej powieści, które byłoby 'zwyczajne'."[7]

Dawid Kornaga czyta

W czerwcu 2011 r. autor opublikował swoją szóstą powieść Cięcia. W wywiadzie dla Lampy[8] przyznał, że to jego pierwsza książka z elementami tak wyraźnie autobiograficznymi – pracując jako kreatywny poznał od wewnątrz przemysł reklamowy. Jarosław Czechowicz tak to podsumował: "Kornaga zajmuje się na kartach Cięć przede wszystkim problematyką dotyczącą posiadania i jego związku z życiem. Nie można żyć, nie posiadając. Nie można posiadać i nie żyć"[9]. Zaś Joanna Kapica-Curzytek odniosła się do języka Cięć: "Powieść jest nie tyle napisana, ile wykreowana. I to nie w języku potocznym, co w niepowtarzalnej mieszaninie języka reklamy i wewnętrznego monologu, pełnego myślowych skrótów, zestawianych tak, aby tworzyły szumy i zgrzyty, drażniły i prowokowały"[10]. W 2011 r. Dawid Kornaga otrzymał międzynarodowe stypendium twórcze Dagny przyznawane przez Stowarzyszenie Willa Decjusza[11]. W jego ramach uczestniczył m.in. w Festiwalu Literackim "Dagny – Romans Kultur", w Forum Wydawców we Lwowie oraz w Festiwalu Wolności Słowa Kapittel w Stavanger[12]. Napisał też opowiadanie Call Center do antologii nowej literatury z Polski i Norwegii Podróż na północ/Mot nord[13]. W 2012 r. pisarz został stypendystą Instytutu Goethego jako Kulturmittler. W cyklu Dawid vs. Goliat, o wojnie, którą wiodę z szatanem, ciałem i światem pisze felietony dla pisma lifestylowo-kulturalnego Hiro[14]. Dzięki stypendium Goethe Institut oraz dwuletnim, okresowym pobytom w Berlinie pisarz mógł zbierać materiały do nowej powieści Berlinawa, która została wydana 8 października 2014 r. Pisarz zna dobrze język niemiecki i interesuje się stosunkami polsko-niemieckimi, potwierdził w programie dla Wirtualnej Polski[15], że problemy Berlina, a tym samym globalizacji nie są mu obce i jest w nie zaangażowany nie tylko dla potrzeb swojej nowej powieści.

Powieść Berlinawa

Dzięki stypendium Goethe Institut oraz dwuletnim, okresowym pobytom w Berlinie pisarz mógł zbierać materiały do nowej powieści Berlinawa, która została wydana przez wydawnictwo Świat Książki 8 października 2014 r. Berlinawa, której tytuł zawdzięcza dwóm miastom, Berlinowi i Warszawie, spotkała się z pozytywną krytyką[16][17], jako jedna z pierwszych książek fabularnych w literaturze polskiej, która tak obszernie opowiada o współczesnym Berlinie. Problematyka powieści dotyka również zjawiska poliamorii oraz skomplikowanych relacji rodzinnych i miłosnych. Berlinawa przedstawia realistycznie odradzające się nurty nacjonalistyczne, przybliżając scenę neonazistowską Niemiec i Polski. Kwestię tę zauważyło wielu krytyków, łącznie z obszerną recenzją autorstwa Przemysława Pieniążka w numerze miesięcznika literackiego Twórczość (2015, nr 7-8) oraz kwartalnik Fronda Lux (nr 74), który przeprowadził z Kornagą wywiad pt. Berlin zamożnej laleczki. Pisarz, który zna dobrze język niemiecki i interesuje się stosunkami polsko-niemieckimi, potwierdził w programie dla Wirtualnej Polski[18], że problemy Berlina, a tym samym globalizacji nie są mu obce i jest w nie zaangażowany nie tylko dla potrzeb swojej nowej powieści.

Film PlandJa

17 lutego 2017 r. miała miejsce premiera polskiego komediodramatu PolandJa w reżyserii Cypriana T. Oleckiego. Jego współscenarzystą jest Dawid Kornaga, który zagrał też w filmie epizod jako Mężczyzna w balansach oraz sprawował pieczę nad dialogami jako kierownik literacki. Komediodramat PolandJa obejrzało w kinach ponad 200 tys. widzów, co w przypadku debiutu jest sukcesem, uwzględniając fakt, że film ma wymagającą w odbiorze nowelową konstrukcję. PolandJa podzieliła krytykę zbierając skrajne recenzje, od zdecydowanie negatywnych po absolutnie pozytywne. Film czerpie sporo z prozy Kornagi, co podkreśla m.in. portal Zupełnie Inna Opowieść w recenzji Kebab z polskich fobii: Scenariusz filmu jest dziełem zbiorowym – podpisali go reżyser Cyprian T. Olencki, Maria Wojtyszko, Jakub Nieścierow i Sławomir Krawczyński. Całości wydaje się jednak nadawać ton Dawid Kornaga (pojawia się też na ekranie w doskonałym epizodzie), który był tu nie tylko współscenarzystą i kierownikiem literackim, ale i autorem powieści, które częściowo posłużyły za pierwowzory także tych epizodów, których Kornaga nie był scenarzystą. Mowa o „Cięciach” i „Znieczuleniu miejscowym”[19]. Potwierdza to Leszek Wejcman w recenzji Ballada o Januszach: Kolejne wątki scenariusza czerpią z książek Dawida Kornagi (który sam wciela się w postać ofermy, zmuszonego do oddania „za karę” połówki kebaba). Kornaga to autor błyskotliwy, dowcipny i inteligentny, doskonale czujący współczesność, tropiący naszą narodową ksenofobię i cywilizacyjno-geograficzne rozdarcie. Pomysł Olenckiego, aby sięgnąć po jego prozę, jest wart uwagi[20]. PolandJa była również wyświetlana w kinach w Wielkiej Brytanii i Irlandii[21].

Powieść Przerwany sen Kashi

5 września 2018 r. wyszła powieść Przerwany sen Kashi, obyczajowa dystopia, o której portal Granice.pl napisał: Kolejna już powieść Dawida Kornagi, który od lat zaskakuje swoimi trafnymi spostrzeżeniami i oceną świata, nie rozczarowuje. Przeciwnie. Narrator z pasją prowadzi czytelników od lat dwudziestych do lat siedemdziesiątych dwudziestego pierwszego wieku[22]. Z kolei magazyn Hiro.pl wyraził opinię: Być może niektórzy nazwą Kornagę polskim Houellebecq’em, jednak ze względu na mocno polski kontekst powieści jest to tylko jedna z odsłon wizji jej świata[23]. Portal literacki Zupełnie Inna Opowieść zaznaczył: „Przerwany sen Kashi” to w zasadzie kontynuacja tamtej powieści, choć jednocześnie jest to pozycja na tyle autonomiczna, że bez problemu zrozumie ją każdy, kto dopiero od niej zacznie przygodę z twórczością pisarza. (...) Dawid Kornaga ciągnie akcję od 2015 roku przez 2030 czy 2050, aż po lata następujące po 2075. I wcale nie ucieka od próby pokazania nam świata przyszłości, mnożąc nie tylko opisy geopolitycznych układów, lecz także racząc nas wizjami wynalazków i udogodnień takich jak multifony czy autonomiczne taksówki. A jednak ani przez moment nie miałem wątpliwości, że pokazuje nas, że pokazuje tu, że pokazuje teraz. Za Mrożkiem mówi nam, że jutro to dziś, tyle że jutro[24]. Magazyn Esencja podsumowuje: Zarys tego, co dzieje się w „Przerwanym śnie Kashi” stanowi dosyć interesujący eksperyment intelektualny. Co stanie się z naszym światem za kilkanaście, kilkadziesiąt lat? Czy będzie się dało znaleźć w nim miejsce? Dawid Kornaga stawia na wizję, że będzie „tak samo tylko trochę inaczej” – antycypując wydarzenia najczęściej w powiązaniu z tym, co rzeczywiście miało miejsce w naszych czasach, czyli w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku[25].

Przerwany sen Kashi to pierwsza książka Kornagi, która miała szeroką kampanię reklamową. Jedną z jej odsłon były billboardy w warszawskim metrze oraz zwiastun w postaci spotu, dostępny m.in. w mediach społecznościowych i platformie YouTube[26].

Książki[edytuj | edytuj kod]

 • Poszukiwacze opowieści (Warszawa, Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Wrzesień 2003, Seria: Z Żurawiem, ​ISBN 83-7337-478-7​)
 • Gangrena (Warszawa, Wydawnictwo: Santorski & CO, Kwiecień 2005, ​ISBN 83-89763-43-5​)
 • Rzęsy na opak (Warszawa, Wydawnictwo: Świat Książki, Lipiec 2007, ​ISBN 978-83-247-0479-8​)
 • Znieczulenie miejscowe (Warszawa, Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Listopad 2008, ​ISBN 978-83-7469-877-1​)
 • Single+ (Warszawa, Wydawnictwo: Filar, Październik 2010, ​ISBN 978-83-61995-18-0​)
 • Cięcia (Warszawa, Wydawnictwo: Świat Książki, Czerwiec 2011, ​ISBN 978-83-247-2282-2​)
 • Berlinawa (Warszawa, Wydawnictwo: Świat Książki, Październik 2014, ​978-83-7943-497-8)
 • Przerwany sen Kashi (Warszawa, Wydawnictwo: Świat Książki, Wrzesień 2018, 9788380315594)
 • Berlinawa (Warszawa, Wydawnictwo: Świat Książki, Październik 2014, 978-83-7943-497-8)
 • Przerwany sen Kashi (Warszawa, Wydawnictwo: Świat Książki, Wrzesień 2018, 978-83-803-1559-4)

Opowiadania[edytuj | edytuj kod]

 • Bitwy piwne (Opowieści, miesięcznik krótki form prozatorskich, nr 1 lipiec-sierpień 2006, ISSN 1896-0561)
 • Pieprz i sól (w tomie Pikanterie, Warszawa, Wydawnictwo: Santorski & CO, Lipiec 2006, ​ISBN 978-83-60207-37-6​)
 • Pani krytyk (w tomie Gorączka, Warszawa, Wydawnictwo: Santorski & CO, Czerwiec 2007, ​ISBN 978-83-89763-67-9​)
 • Cieć (w piśmie Lampa, nr 9 (42), ISSN 1732-4661)
 • Mleczaki (w tomie Opowiadania kryminalne, Warszawa, Wydawnictwo: Czarna Owca, Lipiec 2009, ​ISBN 978-83-7554-113-7​)
 • Stambuł (w tomie Piątek, 2:45, Warszawa, Wydawnictwo: Filar, Lipiec 2010, ​ISBN 978-61995-17-3​)
 • Call Center (Kraków, antologia Podróż na północ/Mot nord, Stowarzyszenie Willa Decjusza, wrzesień 2011, ​ISBN 978-83-61600-36-7​)
 • 2029 (Wakat 4/2018 (43))[27]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Paweł Dunin-Wąsowicz (Lampa 2006-11-27)
 2. Joanna Kwiatkowska (Max magazine nr 68/2005)
 3. Piotr Bratkowski (Newsweek, 21/2005)
 4. Tadeusz Nyczek (Przekrój, 16/3121)
 5. Leszek Bugajski (Polityka nr 16 (2500)
 6. Sławomir Buryła (Nowe Książki, 6/2005)
 7. Marek Doskocz, Dawid Kornaga: "Przyznaję, poszedłem na całość" artPapier
 8. Lampa, 7-8 (88-89)
 9. Independent.pl
 10. Esencja.pl
 11. Villa.org.pl
 12. Villa.org.pl
 13. Polskieradio.pl
 14. Hiro
 15. Dorota Groyecka, wp.pl, 20 maja 2016.
 16. Przemysław Jakub Hinc, zupelnieinnaopowiesc.com, 14 sierpnia 2017.
 17. Jarosław Czechowicz, krytycznymokiem.pl, 10 sierpnia 2014.
 18. Dorota Groyecka, wp.pl, 20 maja 2016.
 19. Przemysław Poznański, Przemysław Jakub Hinc, zupelnieinnaopowiesc.com, 19 lutego 2017.
 20. Leszek Wejcman, leonfilm.pl, 4 marca 2017.
 21. Komedia "PolandJa" w kinach w UK i Irlandii! , Great Britain, Wielka Brytania < Wydarzenia | londynek.net, londynek.net [dostęp 2019-01-29].
 22. Adrianna Michalewska, granice.pl, 5 września 2018.
 23. Klarysa Marczak, Warsaw City, rok 2050 i dziewczyna, która została terrorystką, Magazyn HIRO, 5 października 2018 [dostęp 2019-01-29] (pol.).
 24. Przemysław Poznański, zupelnieinnaopowiesc.com, 11 października 2018.
 25. Esensja: ‹Oto jest Kashia z przyszłości› – Joanna Kapica-Curzytek, Esensja.pl [dostęp 2019-01-29] (pol.).
 26. Przerwany sen Kashi. Wydawnictwo Åšwiat Książki [dostęp 2019-01-29].
 27. Dawid Kornaga - 2029. Humoreska dystopijna, Wakat, 28 grudnia 2018 [dostęp 2019-01-29] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]