Delegacja do Kongresu USA stanu Delaware

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Delaware
Pieczęć Delaware

Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Delaware

Delegacja do Kongresu Stanów Zjednoczonych stanu Delaware liczy trzech kongresmenów (dwóch senatorów oraz jeden reprezentant). Delaware został przyjęty jako pierwszy stan do Unii, a więc stanowa reprezentacja zasiada od 1. Kongresu (1789).

Do 1912 senatorów wybierało Zgromadzenie Generalne stanu Delaware (Delaware General Assembly), stanowy parlament. Od 1914 - zgodnie z 17. Poprawką do Konstytucji USA - senatorów wybierają obywatele w wyborach powszechnych. Ponadto od 1831 wybory w Delaware odbywają się zawsze w pierwszym tygodniu listopada roku wyborczego.

Czynne prawo wyborcze przysługuje tym amerykanom, którym przysługuje prawo głosu w wyborach do stanowej Izby Reprezentantów (Delaware House of Representatives).

110. Kongres (2007-09)[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich wyborach 7 listopada 2006 wybrano jednego reprezentanta oraz senatora 1 klasy. Zarówno Castle oraz Biden utrzymali swoje mandaty.

W najbliższych wyborach 4 listopada 2008 mieszkańcy będą wybierać dwóch kongresmenów (jednego reprezentanta i senatora 2 klasy).

Senat[edytuj | edytuj kod]

Klasa Senator Partia Urzęduje od
2 Joe Biden D 3 stycznia 1973
1 Thomas R. Carper D 3 stycznia 2001

Izba Reprezentantów[edytuj | edytuj kod]

Okręg Reprezentant Partia Urzęduje od
Michael N. Castle R 3 stycznia 1993

Liczba kongresmenów[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z Konstytucją stan Delaware otrzymał jedno miejsce w Izbie. Spis powszechny w 1790 potwierdził tę liczbę. Po spisie powszechnym w 1810 stan Delaware otrzymał drugie miejsce w Izbie, jednak już po kolejnym spisie (1820) odebrano ten przywilej.