Demokratyczna Partia Kurdystanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Demokratyczna Partia Kurdystanu
Ilustracja
Państwo

 Irak

Skrót

KDP

Lider

Masud Barzani

Data założenia

16 sierpnia 1946

Adres siedziby

Irbil, Kurdystan

Ideologia polityczna

kurdyjski nacjonalizm, konserwatyzm, populizm

Barwy

     żółty

Obecni posłowie
25/328
(Irak)
38/111
(Kurdystan)
Strona internetowa

Demokratyczna Partia Kurdystanu, KDP – ugrupowanie polityczne założone w Kurdystanie irackim w 1946 roku przez Mustafę Barzaniego i związane z jego wpływowym klanem. Obecnie partii przewodzi syn Mustafy, Masud Barzani.

Jej główne wpływy ogniskują się w graniczącej z Turcją północno-zachodniej części Kurdystanu irackiego. W 1992 roku w wolnych wyborach do 102-miejscowego kurdyjskiego Zgromadzenia Narodowego uzyskała 50 mandatów.

Rywalizuje z proirańską Patriotyczną Unią Kurdystanu Dżalala Talabaniego. W 1995 roku w wyzwolonej spod panowania Saddama Husajna północnej części Iraku doszło do bratobójczych walk pomiędzy oboma stronnictwami, które starała się wykorzystać armia iracka i wojska państw ościennych, które wkroczyły do Kurdystanu irackiego.

Pogodzenie obu stronnictw kurdyjskich pozwoliło na stworzenie praktycznie niezależnej strefy w północnym Iraku, zarządzanej przez samych Kurdów. W 2005 roku, po drugiej wojnie w Zatoce Perskiej, powstała koalicja wyborcza o nazwie Demokratyczno-Patriotyczny Alians Kurdystanu, która odniosła przygniatające zwycięstwo w lokalnych wyborach do Zgromadzenia Kurdyjskiego w 2005 oraz zdobyła 75 miejsc w irackim Zgromadzeniu Narodowym w zbojkotowanych przez sunnitów wyborach w tym samym roku.

W podporządkowanych jej oddziałach milicji służy 50 tys. peszmergów. Uzupełnia ich drugie tyle rezerwistów.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 257-258.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]