Demokratyczna Partia Kurdystanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Demokratyczna Partia Kurdystanu, KDP – ugrupowanie polityczne założone w Kurdystanie irańskim w 1946 roku przez Mustafę Barzaniego i związane z jego wpływowym klanem. Obecnie partii przewodzi syn Mustafy, Masud Barzani.

Jej główne wpływy ogniskują się w graniczącej z Turcją, północno-zachodniej części Kurdystanu irackiego. W 1992 roku w wolnych wyborach do 102-miejscowego kurdyjskiego Zgromadzenia Narodowego uzyskała 50 mandatów.

Rywalizuje z proirańską Patriotyczną Unią Kurdystanu Dżalala Talabaniego. W 1995 roku w wyzwolonej spod panowania Saddama Husajna północnej części Iraku doszło do bratobójczych walk pomiędzy oboma stronnictwami, które starała się wykorzystać armia iracka i wojska państw ościennych, które wkroczyły do Kurdystanu irackiego.

Pogodzenie obu stronnictw kurdyjskich pozwoliło na praktycznie niezależnej strefy zarządzanej przez samych Kurdów w północnym Iraku. W 2005 roku po drugiej wojnie w Zatoce Perskiej powstała koalicja wyborcza o nazwie Demokratyczno-Patriotyczny Alians Kurdystanu, która odniosła przygniatające zwycięstwo w lokalnych wyborach do Zgromadzenia Kurdyjskiego w 2005 oraz zdobyła 75 miejsc w irackim Zgromadzeniu Narodowym w zbojkotowanych przez sunnitów wyborach w tym samym roku.

W podporządkowanych jej oddziałach milicji służy 50 tys. peszmergów, drugie tyle rezerwistów ich uzupełnia.

Literatura[edytuj]

Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 257-258.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]