Przejdź do zawartości

Patriotyczna Unia Kurdystanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Patriotyczna Unia Kurdystanu
Ilustracja
Państwo

 Irak

Lider

Kosrat Rasul Ali (p.o.)

Data założenia

1 czerwca 1975

Adres siedziby

As-Sulajmanijja

Ideologia polityczna

socjaldemokracja
socjalizm demokratyczny
kurdyjski nacjonalizm
sekularyzm

Członkostwo
międzynarodowe

Międzynarodówka Socjalistyczna
Sojusz Postępu[1]

Barwy

     morska zieleń

Obecni posłowie
21/328
(Irak)
18/111
(Kurdystan)
Strona internetowa

Patriotyczna Unia Kurdystanu, PUK (kurd. Yaketi Nishtimani Kurdistan) - ugrupowanie polityczne założone w Kurdystanie irackim przez Dżalala Talabaniego w 1975 roku.

Początkowo była partią inteligencką, 13 spośród 15 jej założycieli było naukowcami lub nauczycielami akademickimi. Rozszerzała swoją bazę społeczną od początku lat 80. W ciągu swojego istnienia przeszła ewolucję od programu typowo lewicowego w stronę socjaldemokracji i centrum. Ma status obserwatora w Międzynarodówce Socjalistycznej.

Jego główna strefa wpływów rozciąga się w południowo-wschodniej, leżącej przy granicy z Iranem części Kurdystanu irackiego. W 1992 roku w wolnych wyborach do 102-miejscowego kurdyjskiego Zgromadzenia Narodowego uzyskała 50 mandatów.

Rywalizuje z Demokratyczną Partią Kurdystanu Masuda Barzaniego. W 1995 roku w wyzwolonej spod panowania Saddama Husajna północnej części Iraku doszło do bratobójczych walk pomiędzy obiema stronnictwami, które starała się wykorzystać armia iracka i wojska państw ościennych, które wkroczyły do Kurdystanu irackiego. Pogodzenie obu stronnictw kurdyjskich pozwoliło na praktycznie niezależnej strefy zarządzanej przez samych Kurdów w północnym Iraku[2].

W 2005 roku po drugiej wojnie w Zatoce Perskiej powstała koalicja wyborcza o nazwie Demokratyczno-Patriotyczny Alians Kurdystanu, która odniósła przygniatające zwycięstwo (90 proc. głosów) w lokalnych wyborach do Zgromadzenia Kurdyjskiego w 2005 oraz zdobyła 75 miejsc w irackim Zgromadzeniu Narodowym w zbojkotowanych przez sunnitów wyborach w tym samym roku.

W podporządkowanych Unii oddziałach milicji służy ok. 50 tys. peszmergów, drugie tyle rezerwistów ich uzupełnia.

Dżalal Talabani zmarł 3 października 2017 w Berlinie w wieku 83 lat[3].

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parties & Organisations | Progressive Alliance [online], 15 maja 2017 [dostęp 2017-05-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-15].
  2. Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 259
  3. Kurdish officials: Former Iraqi President Jalal Talabani has died in a Berlin hospital, abcnews.go.com, 2017-10-03

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]