Dendrohyrax dorsalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dendrohyrax dorsalis[1]
(Fraser, 1854)
Dendrohyrax dorsalis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd góralki
Rodzina góralkowate
Rodzaj Dendrohyrax
Gatunek Dendrohyrax dorsalis
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Dendrohyrax dorsalis – gatunek ssaka z rodziny góralków, jeden z dwóch z rodzaju Dendrohyrax. Wyróżniono sześć podgatunków Dendrohyrax dorsalis[3]. Jest zwierzęciem o podobnej do innych góralkowatych budowie. Średnia masa ciała wynosi 3 kg. Gatunek ten przypomina masą i kształtem ciała dużego królika. Posiada gęstą i miękką sierść o kolorze szarym lub przechodzącym w brąz. Na grzbiecie znajduje się charakterystyczna plama o jaśniejszym zabarwieniu – okolice gruczołu grzbietowego.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje wilgotne subtropikalne i tropikalne lasy, wilgotne sawanny, tereny skaliste Afryki Zachodniej i Centralnej (m.in. Kamerun, Kongo, Ghana, Uganda), zarówno równiny jak i góry.

Odżywianie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Żywi się liśćmi, pędami, owocami, nie gardzi insektami. W odróżnieniu od góralka skalnego Dendrohyrax dorsalis żeruje w nocy. Jest z natury samotnikiem. W ciągu dnia śpi w konarach drzew, ukrywając się pośród liści przed polującymi na niego drapieżnikami. Wieczorem i wczesnym rankiem wydaje głośne pohukiwania. Ciąża trwa około 7 miesięcy. Samica rodzi dwa lub jednego młodego w miocie.

IUCN uznaje osobniki tego gatunku za nisko zagrożone[2]. Dendrohyrax dorsalis występuje w wielu siedliskach na terenach znajdujących się pod ochroną – parki narodowe i rezerwaty przyrody. Człowiek ciągle jeszcze niszczy lasy stanowiące naturalne miejsce występowania. Liczebność i gęstość występowania jest wciąż słabo udokumentowana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dendrohyrax dorsalis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Dendrohyrax dorsalis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.): Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) (ang.). Johns Hopkins University Press, 2005. [dostęp 4 maja 2008].