Derby della Capitale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Derby della Capitale (w języku polskim znane jako Derby Rzymu) to derbowy mecz piłkarski pomiędzy dwoma włoskimi klubami piłkarskimi pochodzącymi z Rzymu: AS Roma i Lazio Rzym, rozgrywane na Stadio Olimpico. Derby Rzymu są uważane za jedne z najważniejszych we Włoszech obok derbów Mediolanu (Inter Mediolan-AC Milan) i derbów Turynu (Juventus-Torino Calcio). Rywalizacja odbywa się nie tylko na tle sportowym, ale i kibicowskim.

Charakterystyka rywalizacji[edytuj]

Lazio i Romę dzielą różnice zarówno socjologiczne, jak i ekonomiczne i poglądowe. Lazio zostało założone spośród ludzi klasy średniej w dzielnicy Prati, a jego kibice zamieszkują głównie północną część Rzymu. Natomiast Roma wywodzi się z biednego południowego rejonu miasta, a kibicuje jej głównie klasa robotnicza, m.in. z dzielnicy Testaccio. Fani Romy zasiadają na południowej trybunie zwanej Curva Sud na Stadio Olimpico, natomiast Lazio na północnej Curva Nord. Kibiców dzieliły niegdyś także poglądy polityczne – tifosim Romy bliżej było do lewicy, podczas gdy Lazio do prawicy.

Bilans[edytuj]

Serie A Puchar Włoch Łącznie
Z R P G+ G- Z R P G+ G- Z R P G+ G-
AS Roma 43 54 31 154 120 14 7 12 39 34 57 61 43 193 154
Lazio 31 54 43 120 154 12 7 14 34 39 43 61 57 154 193

Statystyka[edytuj]

Rekordy piłkarzy[edytuj]

Incydenty[edytuj]

Pierwszym poważnym incydentem w derbowym meczu był ten z 1979 roku, gdy kibic Lazio Vincenzo Paparelli, który zmarł zostając trafionym racą w oko[1]. Paparelli stał się pierwszą ofiarą kibicowskich zamieszek we Włoszech. Natomiast 21 marca 2004 roku derbowe spotkanie zostały przerwane po tym, jak fani Romy przekazali nieprawdziwą informację o śmierci dziecka zabitego przez policję podczas meczu[2]. Mecz został odwołany, jednak poza stadionem doszło do zamieszek kibiców z policjantami, w wyniku czego 150 funkcjonariuszy i kibiców zostało rannych. Policja użyła gazów łzawiących, a pod stadionem kibice spalili kilkadziesiąt pojazdów. Spotkanie zostało dokończone przy pustych trybunach 28 marca i zakończyło się remisem 1:1.

Przypisy

  1. Ultras History (ang.). UltrasLazio.it.
  2. 22 March: Derby confusion (ang.). FootballInRome.co.uk.