Derk Jan Eppink

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Derk Jan Eppink
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 listopada 1958
Steenderen
Zawód polityk, dziennikarz
Partia LDD

Derk Jan Eppink (ur. 7 listopada 1958 w Steenderen) – holenderski dziennikarz i urzędnik europejski, belgijski poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w zakresie prawa holenderskiego na Wolnym Uniwersytecie Amsterdamu, studiował później prawo europejskie i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Amsterdamskim.

Pracował jako dziennikarz w holenderskim czasopiśmie "NRC Handelsblad" i następnie belgijskim "De Standaard". Od 1999 do 2007 pracował jako asystent w gabinetach europejskich komisarzy, Fritsa Bolkesteina i Siima Kallasa[1]. Później powrócił do działalności dziennikarskiej, korespondując z Nowego Jorku.

W wyborach w 2009 kandydował do Parlamentu Europejskiego z ramienia belgijskiego ugrupowania z wspólnoty flamandzkiej, Listy Dedeckera. Mandat europosła uzyskał po rezygnacji z jego objęcia ze strony przywódcy tej partii, Jean-Marie Dedeckera. W PE przystąpił do nowo powołanej grupy pod nazwą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, został też członkiem Komisji Gospodarczej i Monetarnej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]