Jean-Marie Dedecker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean-Marie Dedecker
LDD - Jean-Marie Dedecker (1).jpg
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1952
Nieuwpoort
Przewodniczący Listy Dedeckera
Okres od 2007
Przynależność polityczna Lista Dedeckera

Jean-Marie Louis Dedecker (ur. 13 czerwca 1952 w Nieuwpoort) – belgijski i flamandzki polityk oraz sportowiec i trener, parlamentarzysta, założyciel Listy Dedeckera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości trenował judo. Od 1981 do 2000 był trenerem belgijskiej kadry judoków, której zawodnicy w tym czasie zdobyli m.in. cztery medale olimpijskie. Prowadził również własną działalność gospodarczą.

W 1999 i 2003 był wybierany w skład Senatu z ramienia partii Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (VLD). W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Flamandzkiego i jednocześnie został członkiem Senatu z ramienia wspólnoty flamandzkiej. Opowiadał się za możliwością przełamania tzw. kordonu sanitarnego (cordon sanitaire) w odniesieniu do Interesu Flamandzkiego.

W 2006 bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych w Ostendzie. Po głosowaniu publicznie stwierdził, iż z uwagi na słaby wynik wyborczy VLD nie wejdzie ona w koalicję w tym z Partią Socjalistyczną, co było sprzeczne z zamierzeniami władz liberałów. W rezultacie został wkrótce wykluczony z partii. W listopadzie 2006 przystąpił do Nowego Sojuszu Flamandzkiego, odszedł z niego jednak już w grudniu tego samego roku (po dziesięciu dniach członkostwa), gdy ugrupowanie to podpisało porozumienie wyborcze z CD&V.

W styczniu 2007 utworzył własną formację pod nazwą Lista Dedeckera, która w wyborach krajowych w tym samym roku uzyskała pięć mandatów poselskich w Izbie Reprezentantów. Jeden z nich objął Jean-Marie Dedecker, utrzymał go w 2010 jako jedyny przedstawiciel swojej partii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]