Dezinformacja (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dezinformacja
Defamation
Gatunek dokumentalny
Rok produkcji 2009
Data premiery 02.05.2009 (Berlin)
20.11.2009 (USA)
Kraj produkcji  Izrael
Język angielski
hebrajski
Czas trwania 91 min
Reżyseria Jo’aw Szamir
Scenariusz Jo’aw Szamir
Główne role John Mearsheimer
Norman Finkelstein
Abraham Foxman
Produkcja Sandra Itkoff
Karoline Leth
Philippa Kowarsky
Knut Ogris
Dystrybucja First Run Features
Strona internetowa

Dezinformacja (ang. Defamation, hebr. השמצה, Hashmatsa, dosł. Zniesławienie) – film dokumentalny wyprodukowany w 2009 roku przez Jo’awa Szamira. Bada on współczesne pojęcie antysemityzmu, a w szczególności sposób jego postrzegania wśród izraelskich i amerykańskich polityków. Film został wyróżniony dwudziestoma nagrodami, m.in. nagrodą dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu Asia Pacific Screen Awards oraz na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym[1][2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Film stara się określić, czy wyrażenie „antysemicki” stało się celową etykietą dla każdego, kto krytykuje Izrael oraz możliwość, że zaabsorbowanie przeszłością (tj. Holocaustem) stało się dla niektórych Żydów hamulcem, który uniemożliwia postęp tu i teraz[3]. Shamir postanowił zrobić ten film po krytyce jego wcześniejszego filmu, oskarżającej go o antysemityzm.

Autor na początku filmu oznajmia, że dorastając w Izraelu nigdy nie doświadczył antysemityzmu w stosunku do siebie i chce się dowiedzieć więcej na ten temat, ponieważ odniesienia do antysemityzmu z krajów całego świata są powszechne w Izraelskich mediach.

Film zawiera m.in. wywiady z Abrahamem Foxmanem (szef Anti-Defamation League), Johnem Mearsheimerem (współautor bestselleru gazety „The New York TimesThe Israel Lobby and U.S. Foreign Policy) i Normanem Finkelsteinem (krytyk polityki rządu Izraela, współtwórca nazwy Przedsiębiorstwo Holokaust). Autor podąża też z kamerą za izraelską grupą uczniów szkoły średniej w jej wycieczce do miejsc martyrologii żydowskiej (m.in Getto lubelskie i Auschwitz-Birkenau) w Polsce, utrzymywaną w ciągłym strachu i izolacji od miejscowej ludności.

W filmie autor zauważa, że w 2007 roku Anti-Defamation League odnotowała znaczny wzrost antysemityzmu, twierdząc, że miało miejsce 1500 incydentów antysemickich w Stanach Zjednoczonych. Gdy Shamir kontaktuje się z działaczami ADL, ci mogą tylko podać listę drobnych incydentów, takich jak strony internetowe z ostrymi komentarzami, listy z pracownikami, którym odmówiono urlopu na żydowskie święta lub osoba obrażona przez policjanta, który użył słowa „żyd”. Prezentuje też przypadek dotyczący grupy afroamerykańskich chłopców, w wieku pomiędzy 10 i 12 lat, którzy obrzucili kamieniami żydowski autobus szkolny, wybijając dwa okna.

Shamirowi udziela wywiadu rabin, który stwierdza, że nadmierna czujność ADL rozpala stosunki między Żydami i nie-Żydami w Stanach Zjednoczonych. Dowiadujemy się też, spośród innych rozmów Shamira, że wśród świeckich Żydów wrażliwość na antysemityzm jest większa niż wśród Żydów religijnych[4][5].

Oceny[edytuj | edytuj kod]

Rotten Tomatoes wystawiło 14 pozytywnych i 3 negatywne oceny[6].

Po pokazie filmu na Tribeca Film Festival ADL wydał oświadczenie potępiające film, stwierdzając, że „uwłacza pojęciu antysemityzmu, fałszuje tragedię Holocaustu, jest przewrotnym, osobistym i politycznym punktem widzenia autora i straconą szansą na udokumentowanie poważnego i ważnego tematu”[7].

Neil Genzlinger, recenzując film w gazecie „The New York Times”, wyraził opinię, że chociaż te pomysły zasługują na dokładną i obiektywną dyskusję, Shamir nie przekazał jej w tym filmie[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Dwyer: Asia Pacific Screen Awards winner announced (ang.). CNN, 2009-11-27. [dostęp 2011-11-13].
  2. Nagrody widzów na 25. WFF. Gazeta Wyborcza, 2009-10-21. [dostęp 2011-11-13].
  3. Jonathan Curiel: Yoav Shamir draws flak for film 'Defamation'. SFGate, 2009-11-15. [dostęp 2011-11-13].
  4. Shai Ginsburg: In Search of Anti-Semitism. Jewcy. [dostęp 2011-11-13].
  5. Ella Taylor: Exploring The Politics Of 'Defamation'. National Public Radio. [dostęp 2011-11-13].
  6. Defamation (2009) (ang.). Rotten Tomatoes, 2010-11-21. [dostęp 2011-11-13].
  7. ADL Statement on "Defamation," a Documentary Film by Yoav Shamir (ang.). Anti-Defamation League, 2009-05-08. [dostęp 2011-11-13].
  8. Neil Genzlinger: Movie Review (Defamation) (ang.). New York Times, 2009-11-20. [dostęp 2011-11-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]