Norman Finkelstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Norman Gary Finkelstein
Norman Finkelstein
Norman Finkelstein
Data i miejsce urodzenia 8 grudnia 1953
Brooklyn, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Zawód Politolog, historyk

Norman Gary Finkelstein (ur. 8 grudnia 1953 w Brooklynie) – amerykański politolog żydowskiego pochodzenia, od 2001 do 2007 profesor DePaul University w Chicago[1], obecnie niezależny uczony[2]. Specjalizuje się w dziedzinie konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz Holocaustu. Finkelstein znany jest przede wszystkim jako autor książek dotyczących ww. tematów.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego matka Maryla Husyt Finkelstein córka ortodoksyjnego Żyda dorastała w Warszawie, podczas niemieckiej okupacji przeżyła pobyt w getcie warszawskim oraz w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jego ojcem był Zacharias Finkelstein, również więzień warszawskiego getta, a następnie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Studia w Princeton[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze kontrowersje wzbudziła jego praca doktorska na temat syjonizmu, którą zaczął pisać na uniwersytecie Princeton. Kolejne pojawiły się w 1984 r., gdy Finkelstein bardzo dogłębnej analizie poddał cenioną wówczas książkę Joan Peters From Time Immemorial, opisującą źródła konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Finkelstein stwierdził, że książka celowo próbuje kompromitować bojowników palestyńskich i jest „monumentalnym szalbierstwem”, a jego wnioski podchwyciło wielu naukowców i komentatorów. Od tego czasu książka J. Peters uznawana jest za „kontrowersyjną”.

Noam Chomsky twierdzi, że po konflikcie z Joan Peters władze Princeton University próbowały nie dopuścić do nadania Finkelsteinowi tytułu doktora, a uczyniły to jedynie – jak zaznaczył – „by uniknąć kompromitacji”.

Przedsiębiorstwo Holocaust[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej krytykowaną jest druga książka Finkelsteina Przedsiębiorstwo Holokaust (ang. The Holocaust Industry: Reflections on the Exploitation of Jewish Suffering). Sugeruje w niej m.in., że duża część środowisk żydowskich nagłaśnia tragedię swego narodu głównie po to, by uzyskiwać w ten sposób środki finansowe i wpływy polityczne. Twierdzi, że w historii XX w. istniały zarówno podobne, jak i gorsze tragedie narodowe, jednak żadna z nich nie jest tak nagłaśniana jak Holocaust i żadna nie doczekała się bezprecedensowej ochrony prawnej dotyczącej badań naukowych (instytucja kłamstwa oświęcimskiego).

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Część publicystów żydowskich popiera przedstawione w książce opinie (Raul Hilberg – historyk, autor monumentalnej monografii Holocaustu The Destruction of the European Jews i Noam Chomsky). Jednak pojawiają się również głosy negatywne. {{Fakt|Według jednej z opinii Finkelstein, mimo że jest Żydem, wpisuje się w klasyczną retorykę antysemicką i uprawia teorie spiskowe.

Finkelstein odpowiada na krytykę, twierdząc, że nie może uzyskać szerszego poparcia, gdyż krytyka organizacji żydowskich oznacza niemal automatyczne oskarżenie o kłamstwo oświęcimskie, a nierzadko – powoduje poważne kłopoty prawne. Uważa, że w praktyce czynić mogą to jedynie tacy jak on – Żydzi, potomkowie ofiar Holocaustu. Twierdzi też, że krytyka, która go spotkała ma wymiar jedynie personalny i propagandowy, a nie merytoryczny. Podkreśla również, że w swych pracach krytykuje terroryzm arabski, jego jednoznacznie negatywne nastawienie do narodowego socjalizmu jest znane i nie ma on wpływu na wykorzystywanie jego osoby przez środowiska neofaszystowskie czy antysemickie, więc wiązanie go z tymi ideologiami to celowe nadużycie.

Prawdopodobnie ze względu na krytykę polityczną 26 maja 2008 r. Norman Finkelstein został zatrzymany na lotnisku Ben Guriona koło Tel Awiwu, a następnie deportowany z Izraela. Otrzymał dziesięcioletni zakaz wjazdu do tego państwa. Funkcjonariusze żydowskiej służby bezpieczeństwa Szin Bet oznajmili Finkelsteinowi, że „nie wolno mu wjechać na terytorium Izraela ze względu na podejrzenie utrzymywania związków z wrogimi elementami w Libanie[3]. Izraelski dziennik „Haaretz” napisał, że „nałożony na pisarza zakaz wjazdu jest formą kary za głoszenie „ekstremalnie” krytycznych poglądów”.

Anglojęzyczne wydania publikacji[edytuj | edytuj kod]

 • N. G. Finkelstein, From the Jewish Question to the Jewish State. An Essay on the Theory of Zionism (praca doktorska), Princeton University, Princeton 1987.
 • N. G. Finkelstein, Image and Reality of the Israel-Palestine Conflict, Verso Books, London 1995.
 • N. G. Finkelstein, The Rise and Fall of Palestine. A Personal Account of the Intifada Years, University of Minnesota Press, Minneapolis 1996.
 • N. G. Finkelstein, R. B. Birn, A Nation on Trial. The Goldhagen Thesis and Historical Truth, Henry Holt and Company, New York 1998.
 • N. G. Finkelstein, The Holocaust Industry. Reflections on the Exploitation of Jewish Suffering, Verso Books, London 2000 (dwa kolejne wznowienia w 2001 i 2003 r.).
 • N. G. Finkelstein, Beyond Chutzpah. On the Misuse of Anti-Semitism and the Abuse of History, University of California Press, Oakland 2005 (drugie, rozszerzone wydanie w 2008 r.).
 • N. G. Finkelstein, This Time We Went Too Far. Truth and Consequences of the Gaza Invasion, OR Books, New York 2010.
 • N. G. Finkelstein, Goldstone Recants. Richard Goldstone renews Israel’s license to kill, OR Books, New York 2011[4].
 • N. G. Finkelstein, Knowing Too Much. Why the American Jewish Romance with Israel Is Coming to an End, OR Books, New York 2012[5].
 • N. G. Finkelstein, What Gandhi Says. About Nonviolence, Resistance and Courage, OR Books, New York 2012[6].

Polskie wydania publikacji[edytuj | edytuj kod]

 • N. G. Finkelstein, Przedsiębiorstwo Holokaust (ang. The Holocaust Industry. Reflections on the Exploitation of Jewish Suffering), Wyd. Volumen, Warszawa 2001 r.
 • N. G. Finkelstein, Gaza o jedną masakrę za daleko (This Time We Went Too Far. Truth and Consequences of the Gaza Invasion), Wyd. Książka i Prasa, Warszawa 2010 r.
 • N. G. Finkelstein, Wielka hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii (Beyond Chutzpah. On the Misuse of Anti-Semitism and the Abuse of History), Wyd. Fijorr Publishing, Warszawa 2010 r.

Film[edytuj | edytuj kod]

W 2009 r. powstał film dokumentalny o prof. N. G. Finkelsteinie w reż. Davida Ridgena i Nicolasa Rossiera pt. American Radical. The Trials of Norman Finkelstein (pol. Amerykański radykał. Przypadki Normana Finkelsteina), który był wyświetlany na wielu festiwalach gdzie został nagrodzony[7][8][9]. W Polsce co jakiś czas ów dokument jest emitowany w telewizji na polskiej wersji kanału Planete[10].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]