Dibrugarh (dystrykt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dibrugarh
Dystrykt
Państwo

 Indie

Stan

Asam

Siedziba

Dibrugarh

Powierzchnia

3381 km²

Populacja (2001)
• liczba ludności


1 185 072

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Dhubri – jeden z dystryktów w indyjskim stanie Asam ze stolicą w mieście Dibrugarh. Dystrykt zajmuje powierzchnię 3381 km² i jest zamieszkiwany (według spisu z 2001 roku) przez 1 185 072 mieszkańców. Najliczniejszą grupę religijną wśród nich stanowią hindusi (1 075 878), a także muzułmanie (53 306 (4,5%)) oraz chrześcijanie (45 040)[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Dystrykt Dibrugarh rozciąga się od 27° 5' 38" N do 27° 42' 30" N szerokości geograficznej oraz od 94° 33' 46" E do 95° 29' 8" E długości geograficznej. Graniczy na północy z dystryktem Dhemaji, dystryktem Tinuskia na wschodzie, dystryktem Tirap (w stanie Arunachal Pradesh) na południowym wschodzie oraz z dystryktem Sibsagar na północy i południowym zachodzie. Powierzchnia dystryktu rozciąga się od północnego brzegu rzeki Brahmaputra, na długości 95 km aż do gór Patkaj na południu. Rzeka Burhi Dihing, jedno z większych dopływów Brahmaputry wraz z jej własną siecią dopływów tworzy rozległą sieć mokradeł przez cały dystrykt ze wschodu na zachód.

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

Herbata oraz ropa naftowa stanowią największe źródło dochodu w dystrykcie.

Większość ludności zajmuje się rolnictwem, a w szczególności uprawą ryżu, trzciny cukrowej oraz roślin strączkowych, i rybołówstwem.

Oprócz tego w dystrykcie istnieją przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem ropy naftowej oraz produkcją oleju.

Języki[edytuj | edytuj kod]

Wśród języków używanych w dystrykcie najczęstszymi są: assamski, angielski, hindi oraz bengalski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]