Dissent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dissent
Częstotliwość kwartalnik
Państwo USA
Wydawca University of Pennsylvania Press
Rodzaj czasopisma kultura, polityka, stosunki międzynarodowe
Pierwsze wydanie 1954
Redaktor naczelny Michael Kazin, Michael Walzer
ISSN 0012-3846
Strona internetowa

Dissent (ang. różnica zdań) – niezależny, lewicowy magazyn dotyczący polityki i kultury, wydawany przez Michaela Kazina i Michaela Walzera w USA. Jest wydawany dla Fundacji Studiów Niezależnych Koncepcji Społecznych (Foundation for the Study of Independent Social Ideas) na Uniwersytecie Pensylwanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Magazyn po raz pierwszy został wydany w 1954 roku przez grupę niezależnych amerykańskich radykałów z Nowego Jorku, wśród których byli Irving Howe, Lewis A. Coser, Henry Pachter oraz Meyer Schapiro. Stanowił protest przeciwko konformistycznej atmosferze życia kulturalnego i intelektualnego Stanów Zjednoczonych tamtych czasów. Jego powstanie było reakcją na makkartyzm, a także formy rządów w krajach “komunistycznych”. Krytykowano w nim między innymi amerykańską partię komunistyczną za popieranie Związku Radzieckiego i Stalina. Autorzy piszący dla Dissent reprezentowali szerokie spektrum poglądów, od lewicowych, liberalnych, socjaldemokratycznych, aż po antykomunistyczne.

Dissent zawsze różnił się od klasycznych pozycji ideologicznych lewicy i prawicy. W czasie Zimnej Wojny jego wydawcy byli żarliwymi antykomunistami, odrzucającymi jakiekolwiek moralne czy polityczne powiązania z ZSRR i Chinami, podważając marksistowską ideę kultury uprzedmiotowionej przez politykę. Dissent sprzeciwiał się komunistycznym eksperymentom na Kubie i w Wietnamie. Podkreślał, że obowiązkiem lewicy jest obrona wartości liberalnych i demokratycznych, ale również socjalistycznych.

W latach 60. i 70. magazyn prezentował sceptycyzm dotyczący trzeciej rewolucji światowej, teorii wyzwolenia narodowego oraz kultury Nowej Lewicy, który izolował go od ruchów i środowisk studenckich. Jednocześnie przywiązanie do liberalnego internacjonalizmu i społecznego egalitaryzmu odróżniało Dissent od liberalizmu oraz rosnącego ruchu neokonserwatywnego głównego nurtu.

Wśród autorów publikujących w Dissent znaleźli się m.in.: