Dissent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dissent
Ilustracja
Częstotliwość kwartalnik
Państwo USA
Wydawca University of Pennsylvania Press
Rodzaj czasopisma kultura, polityka, stosunki międzynarodowe
Pierwszy numer 1954
Redaktor naczelny Michael Kazin, Michael Walzer
ISSN 0012-3846
Strona internetowa

Dissent (ang. różnica zdań) – niezależny, lewicowy magazyn dotyczący polityki i kultury, wydawany przez Michaela Kazina i Michaela Walzera w USA. Jest wydawany dla Fundacji Studiów Niezależnych Koncepcji Społecznych (Foundation for the Study of Independent Social Ideas) na Uniwersytecie Pensylwanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Magazyn po raz pierwszy został wydany w 1954 roku przez grupę niezależnych amerykańskich radykałów z Nowego Jorku, wśród których byli Irving Howe, Lewis A. Coser, Henry Pachter oraz Meyer Schapiro. Stanowił protest przeciwko konformistycznej atmosferze życia kulturalnego i intelektualnego Stanów Zjednoczonych tamtych czasów. Jego powstanie było reakcją na makkartyzm, a także formy rządów w krajach “komunistycznych”. Krytykowano w nim między innymi amerykańską partię komunistyczną za popieranie Związku Radzieckiego i Stalina. Autorzy piszący dla Dissent reprezentowali szerokie spektrum poglądów, od lewicowych, liberalnych, socjaldemokratycznych, aż po antykomunistyczne[1].

Dissent zawsze różnił się od klasycznych pozycji ideologicznych lewicy i prawicy. W czasie Zimnej Wojny jego wydawcy byli żarliwymi antykomunistami, odrzucającymi jakiekolwiek moralne czy polityczne powiązania z ZSRR i Chinami, podważając marksistowską ideę kultury uprzedmiotowionej przez politykę. Dissent sprzeciwiał się komunistycznym eksperymentom na Kubie i w Wietnamie. Podkreślał, że obowiązkiem lewicy jest obrona wartości liberalnych i demokratycznych, ale również socjalistycznych.

W latach 60. i 70. magazyn prezentował sceptycyzm dotyczący trzeciej rewolucji światowej, teorii wyzwolenia narodowego oraz kultury Nowej Lewicy, który izolował go od ruchów i środowisk studenckich. Jednocześnie przywiązanie do liberalnego internacjonalizmu i społecznego egalitaryzmu odróżniało Dissent od liberalizmu oraz rosnącego ruchu neokonserwatywnego głównego nurtu[2].

Wśród autorów publikujących w Dissent znaleźli się m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Sutowski | Publicysta Krytyki Politycznej Politolog i inni, „Dissent”, czyli niezgoda na status quo, KrytykaPolityczna.pl, 15 maja 2012 [dostęp 2020-02-10] (pol.).
  2. George Packer, A Modest Utopia: Sixty Years of Dissent, The New Yorker [dostęp 2020-02-10] (ang.).