Do utraty tchu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Do utraty tchu
À bout de souffle
Ilustracja
Gatunek dramat, kryminał
Data premiery 16 marca 1960
Kraj produkcji  Francja
Język francuski
Czas trwania 87 min
Reżyseria Jean-Luc Godard
Scenariusz Jean-Luc Godard
François Truffaut
Główne role Jean-Paul Belmondo
Jean Seberg
Muzyka Martial Solal
w wykonaniu:
Martial Solal - fortepian
Roger Guérin - trąbka
Paul Rovère - bas
Daniel Humair - perkusja
Zdjęcia Raoul Coutard

Do utraty tchu (fr. À bout de souffle) – francuski film fabularny wyprodukowany w 1960 i wyreżyserowany przez Jeana-Luca Godarda, który był także współautorem (obok François Truffauta) jego scenariusza.

W 1983 roku nakręcono amerykański remake tego filmu, zatytułowany Breathless (tytuł polski: Do utraty tchu), z Richardem Gere'em i Valérie Kaprisky w rolach głównych.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Michel Poiccard (Belmondo) kradnie w Marsylii samochód i rusza nim do Paryża. W pobliżu miasta wpada na policyjny patrol, w czasie ucieczki strzela (ze znalezionego w samochodowym schowku rewolweru) do jednego z policjantów. W stolicy Francji próbuje odzyskać od kumpla pożyczone pieniądze, romansuje z Patricią (Seberg), amerykańską studentką Sorbony, i ukrywa się przed ścigającą go za morderstwo policją. Nieskutecznie – wydany przez Patricię Michel ginie w ostatniej scenie filmu.

Debiutancki film Godarda jest jednym z najważniejszych dzieł francuskiej nowej fali. Reżyser opowiada w nim prostą, wzorowaną na amerykańskim film noir historię (w jednej ze scen Michel nieprzypadkowo „rozmawia” z plakatem Humphreya Bogarta), jednak przedstawia ją w nowy sposób: film został zrealizowany w naturalnych plenerach (m.in. na Champs-Élysées), kręcono go kamerą z ręki, a poszczególne sceny były w znacznej mierze improwizowane. W Do utraty tchu zauważalne są także inne reguły nowej fali – takie, jak swobodna konstrukcja dramaturgiczna czy niekierowanie się zdrowym rozsądkiem przy motywowaniu działań bohaterów: postępują oni nieracjonalnie, kierują się uczuciami i pragnieniami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1960 Godard został uhonorowany nagrodą dla reżysera.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]