Alphaville (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alphaville
Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution
Gatunek science-fiction
Data premiery 1965
Kraj produkcji  Francja
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 100 min
Reżyseria Jean-Luc Godard
Scenariusz Jean-Luc Godard
Muzyka Paul Misraki
Zdjęcia Raoul Coutard
Scenografia Pierre Guffroy
Montaż Agnès Guillemot

Alphaville (fr. Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution) – francusko-włoski film fabularny, łączący gatunki science-fiction i noir z roku 1965 w reżyserii Jean-Luca Godarda.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy miasta-państwa Alphaville poddawani są dyktaturze samouczącego się, elektronowego mózgu Alpha 60 – bezwzględnego urządzenia nie uznającego niczego, co przypisane jest naturze ludzkiej, poza bezduszną egzystencją. Taki stan zastaje rzekomy dziennikarz Iwan Jonson, a w rzeczywistości tajny agent Lemmy Caution. Jego misją jest uprowadzenie, a w razie niemożliwości – zabicie profesora Leonarda Nosferatu, twórcy Alphy 60. Lemmy odnajduje poprzedniego agenta, który choć zachował resztki wyższych uczuć, jest już wrakiem człowieka w wyniku asymilacji. Rodzi się romans między Cautionem a nieświadomą swoich uczuć córką profesora Nosferatu, która służy przybyłemu dziennikarzowi za przewodnika w Alphaville. Lemmy zaczynający rozumieć prawdziwą sytuację jest przesłuchiwany przez mózg elektronowy, który chce przejrzeć zamiary przybyłego agenta. Ten doprowadza do samodestrukcji Alphy 60 i zabija profesora, ratując Natashę ze sparaliżowanego, umierającego z braku kontroli miasta.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Film czarno-biały, podkreślający techniczne osamotnienie mieszkańców Alphaville, które „zagrał” filmowany nocą Paryż. Z tytułu tego filmu wywodzi się nazwa niemieckiego zespołu muzycznego Alphaville.