Alphaville (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alphaville
Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution
Gatunek science-fiction
Data premiery 1965
Kraj produkcji  Francja
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 100 min
Reżyseria Jean-Luc Godard
Scenariusz Jean-Luc Godard
Muzyka Paul Misraki
Zdjęcia Raoul Coutard
Scenografia Pierre Guffroy
Montaż Agnès Guillemot

Alphaville (fr. Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution) – francusko-włoski film fabularny, łączący gatunki science-fiction i noir z roku 1965 w reżyserii Jean-Luca Godarda.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy miasta-państwa Alphaville poddawani są dyktaturze samouczącego się, elektronowego mózgu Alpha 60 – bezwzględnego urządzenia nieuznającego niczego, co przypisane jest naturze ludzkiej, poza bezduszną egzystencją. Taki stan zastaje rzekomy dziennikarz Iwan Jonson, a w rzeczywistości tajny agent Lemmy Caution. Jego misją jest uprowadzenie (a w razie niemożliwości – zabicie) profesora Leonarda Nosferatu, twórcy Alphy 60. Lemmy odnajduje poprzedniego agenta, który, choć zachował resztki wyższych uczuć, jest już wrakiem człowieka w wyniku asymilacji. Rodzi się romans między Cautionem a nieświadomą swoich uczuć córką profesora Nosferatu, która służy przybyłemu dziennikarzowi za przewodnika po Alphaville. Lemmy, zaczynający rozumieć prawdziwą sytuację, jest przesłuchiwany przez mózg elektronowy, który chce przejrzeć zamiary przybyłego agenta. Ten doprowadza do samodestrukcji Alphy 60 i zabija profesora, ratując Natashę ze sparaliżowanego, umierającego z braku kontroli miasta.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Film czarno-biały, podkreślający techniczne osamotnienie mieszkańców Alphaville, które „zagrał” filmowany nocą Paryż. Z tytułu tego filmu wywodzi się nazwa niemieckiego zespołu muzycznego Alphaville.