Dodge City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w stanie Kansas. Zobacz też: Dodge City – miejscowość w stanie Alabama.
Dodge City
Miasto
Ilustracja
Panorama Dodge
Przydomek: Wredne Małe Miasto ("The Wicked Little City")
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan Kansas
Hrabstwo Ford
Data założenia 1872
Burmistrz Kent Smoll
Powierzchnia 32,9 km²
Wysokość 777,2 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość

26 678
798,8 os./km²
Nr kierunkowy 620
Kod pocztowy 67801
Położenie na mapie Kansas
Mapa konturowa Kansas, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Dodge City”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dodge City”
Ziemia37°45′35″N 100°01′06″W/37,759722 -100,018333
Strona internetowa
Portal Stany Zjednoczone

Dogde Citymiasto w stanie Kansas, w Stanach Zjednoczonych, słynne z domniemanych pojedynków rewolwerowców Dzikiego Zachodu, jak i z tego, że służyło i służy jako główny terminal kolejowy spędu czy przewozu bydła. Powoduje to niesamowite, wręcz porażające nieprzystosowanych przyjezdnych natężenie swędu w okolicznym powietrzu[potrzebny przypis]. Nie jest to jednak – jak się powszechnie sądzi – zapach metanu, ponieważ metan jest gazem bezwonnym.

Idiom[edytuj | edytuj kod]

Słynne amerykańskie idiomatyczne powiedzenie, get out of Dodge (o reperowaniu czy wynoszeniu się skądkolwiek), odnosi się do domniemanego szeryfa ewakuującego miasto Dodge przed przyjazdem bandytów, czy wyniesienia się bandytów za sprawą cnotliwego szeryfa, jak kto woli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zanim przyjęło swoją dzisiejszą nazwę, osiedle to nosiło nazwę Fort Mann. Zbudowane zostało w 1847 roku jako miejsce postojowe dla osadników ciągnących Szlakiem Santa Fe. Fort Mann został zniszczony po najeździe Indian w 1848. W 1850 roku przybyła armia amerykańska, i aby przywrócić ochronę rejonowi, zbudowała na ruinach Fort Atkinson. W 1853 fort został opuszczony, a jednostki przesiedlono do Fortu Larned. Po rozpoczęciu wojen indiańskich w 1865 skonstruowano Fort Dodge, który miał wspierać Fort Larned w odpieraniu ataków na Szlaku Santa Fe.

Początki Dodge City są dość mizerne- w roku 1871, rancher Henry J. Sitler zbudował chatę z torfu na zachód od fortu. Jej wygodne położenie przy szlaku oraz w pobliżu rzeki Arkansas spowodowało, że chata Sitlera stała się przystankiem w podróży na zachód. Od roku 1872, wraz ze zbliżającą się linią kolejową Santa Fe, wielu podróżnych osiadało w pobliżu fortu. Tego samego roku osadnicy oficjalnie powołali miasto Dodge do istnienia. Pierwszy saloon znajdował się w namiocie i był prowadzony przez George'a M. Hoovera. Mieszkańcy trudnili się głównie handlem skórami i kośćmi bizonów. Gdy pojawiła się kolej, miasto było gotowe, by służyć jako stacja przeładunkowa dla bydła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]