Dodge City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w stanie Kansas. Zobacz też: Dodge City – miejscowość w stanie Alabama.
Dodge City
miasto
Panorama miasta
Panorama Dodge
Przydomek: Wredne Małe Miasto ("The Wicked Little City")
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan Kansas
Hrabstwo Ford
Założono 1872
Zarządzający Burmistrz
Kent Smoll
Powierzchnia
• całkowita
• lądowa
• wód

32,9 km²
33 km²
0 km²
Wysokość n.p.m. 777,2 m m
Ludność (2008)
• miejscowość
• gęstość

26 678
798,8 os./km²
Nr kierunkowy 620
Położenie na mapie Kansas
Mapa lokalizacyjna Kansas
Dodge City
Dodge City
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Dodge City
Dodge City
Ziemia 37°45′35″N 100°01′06″W/37,759722 -100,018333
Portal Portal.svg Stany Zjednoczone

Dogde Citymiasto w stanie Kansas, w Stanach Zjednoczonych, słynne z domniemanych pojedynków rewolwerowców Dzikiego Zachodu jak i faktycznie służące jako główny terminus kolejowy spędu czy przewozu bydła, nawet dziś, co powoduje niesamowite, wręcz porażające nieprzystosowanych przyjezdnych natężenie swądu w okolicznym powietrzu[potrzebny przypis]. Nie jest to jednak – jak się powszechnie sądzi – zapach metanu, ponieważ metan jest gazem bezwonnym.

Idiom[edytuj]

Słynne amerykańskie idiomatyczne powiedzenie, get out of Dodge (o reperowaniu czy wynoszeniu się skądkolwiek) odnosi się do domniemanego szeryfa ewakuującego miasto Dodge przed przyjazdem bandytów, czy wyniesieniem się bandytów, za sprawą cnotliwego szeryfa, jak kto woli.

Historia[edytuj]

Zanim przyjęło swoją dzisiejszą nazwę, osiedle to nosiło nazwę Fort Mann. Zbudowane zostało w 1847 roku, jako miejsce postojowe dla osadników ciągnących Szlakiem Santa Fe. Fort Mann został zniszczony po najeździe Indian w 1848. W 1850 roku przybyła armia amerykańska, i aby przywrócić ochronę rejonowi, zbudowała na ruinach Fort Atkinson. W 1853 fort został opuszczony, a jednostki przesiedlono do Fortu Larned. Po rozpoczęciu wojen indiańskich w 1865 skonstruowano Fort Dodge, który miał wspierać Fort Larned w odpieraniu ataków na Szlaku Santa Fe.

Początki Dodge City są dość mizerne- w roku 1871, rancher Henry J. Sitler zbudował chatę z torfu na zachód od fortu. Jej wygodne położenie przy szlaku oraz w pobliżu rzeki Arkansas spowodowało, że chata Sitlera stała się przystankiem w podróży na zachód. Od roku 1872, wraz ze zbliżającą się linią kolejową Santa Fe, wielu podróżnych osiadało w pobliżu fortu. Tego samego roku osadnicy oficjalnie powołali miasto Dodge do istnienia. Pierwszy saloon znajdował się w namiocie i był prowadzony przez George'a M. Hoovera. Mieszkańcy trudnili się głównie handlem skórami i kośćmi bizonów. Gdy pojawiła się kolej, miasto było gotowe, by służyć jako stacja przeładunkowa dla bydła.

Bibliografia[edytuj]