Dostyk (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dostyk
Достық
Достык
Państwo

 Kazachstan

Miejscowość

Dostyk

Data otwarcia

1959

Poprzednie nazwy

Drużba (ros. Дружба)

Linie kolejowe
Położenie na mapie Kazachstanu
Mapa konturowa Kazachstanu, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Dostyk”
Ziemia45°15′14,3″N 82°29′07,7″E/45,253972 82,485472

Dostyk (kaz. Достық, ros. Достык) – stacja kolejowa i terminal przeładunkowy w miejscowości Dostyk, w rejonie Ałaköl, w obwodzie żetysuskim, w Kazachstanie. Położona jest na linii Aktogaj - Urumczi, na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku.

Jest to jedna z dwóch i największa kazachska stacja graniczna na granicy z Chinami. Stacją graniczną po stronie chińskiej jest Alashankou. Ze względu na różnice rozstawu szyn pomiędzy obydwoma państwami, w Dostyku istnieje terminal przeładunkowy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1954 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Chińska Republika Ludowa podpisały umowę o budowie transgranicznej linii kolejowej pomiędzy Kazachską SRR a Sinciangiem. Linia osiągnęła granicę od strony sowieckiej w 1959. W 1960 doszło do rozłamu radziecko-chińskiego, w konsekwencji którego rząd Chińskiej Republiki Ludowej wstrzymał prace nad swoim odcinkiem linii. Tym samym stacja Drużba na kilka dziesięcioleci pozostała stacją krańcową linii[1].

Chiny ukończyły swój odcinek toru dopiero w 1990 i wówczas otwarto przejście graniczne, które po uzyskaniu niepodległości przez Kazachstan w 1991, do 2009 pozostawało jedynym kazachsko-chińskim kolejowym przejściem granicznym[1].

W 2007 zmieniono nazwę stacji z Drużba (ros. Дружба) na Dostyk. Oba te słowa oznaczają w językach rosyjskim (Drużba) i kazachskim (Dostyk) przyjaźń[2].

Nowy Jedwabny Szlak[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2011 przez przejście przejechał pierwszy pociąg kontenerowy łączący Chiny z Europą. Wkrótce stacja stała się ważnym punktem na mapie transportu towarów z Chin do Europy, Rosji i Azji Środkowej. W Dostyku przeładowywane są kontenery z wagonów normalnotorowych, używanych w Chinach na wagony szerokotorowe, dostosowane do rozstawu w państwach byłego ZSRS. Szybki wzrost liczby przewożonych kontenerów i niedostosowana do niego infrastruktura stacji, spowodowały, że Dostyk zyskał miano wąskiego gardła Nowego Jedwabnego Szlaku. Problem szczególnie narósł podczas pandemii COVID-19 i wzrostu kosztów transportu morskiego, przez co jeszcze więcej towarów wysyłano do Europy koleją. W styczniu 2021 opóźnienia na granicy kazachsko-chińskiej dochodziły do 4 tygodni[a][1][3][4].

W celu zapobieżenia tym problemom postanowiono wybudować nowy terminal przeładunkowy. Został on otwarty w czerwcu 2021 i miał wówczas przepustowość 100 tys. TEU rocznie. Nadal trwa jego rozbudowa. Docelowo moce przeładunkowe terminalu w Dostyku mają wynosić 700 tys. TEU rocznie[1][4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. dla porównania normalny czas przejazdu pociągu od granicy Chin do granicy Europy wynosi 5,5 dnia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Inwestycje odciążą chińsko – kazachskie przejścia graniczne. intermodalnews.pl. [dostęp 2022-03-16]. (pol.).
  2. 欧亚新干线:中国国际铁路联运主要路线简介,以及目前存在的问题. oyxgx.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-03)]. (chiń.).
  3. Międzynarodowa trasa kolejowa z Chin do Europy przez Kazachstan ma już 10 lat. Kurier Kolejowy. [dostęp 2022-03-16]. (pol.).
  4. a b Kontenerowy transport kolejowy Europa – Chiny szybko rośnie. Rynek Infrastruktury. [dostęp 2022-03-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Dostyk
Linia Aktogaj – Dostyk (303,7 km)
Razjezd № 19
odległość: 27,2 km