Przejdź do zawartości

Draft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Draft (ang. zaciąg, pobór) – w sporcie sposób wybierania nowych graczy do lig zawodowych, najczęściej spośród młodych zawodników, rozpoczynających karierę profesjonalną. Ma na celu – przynajmniej teoretycznie – wyrównanie poziomu drużyn w obrębie ligi. Popularny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Standardowy draft polega na tym, że z puli zawodników zgłoszonych do naboru (zwykle dużo większej niż miejsc w drafcie), drużyny po kolei wybierają jednego. Gdy wszystkie ekipy dokonają wyboru, następuje kolejna runda, aż do osiągnięcia maksymalnej liczby rund przewidzianej w regulaminie konkretnego draftu. Przykładowo, w lidze NBA odbywają się 2 rundy (60 graczy), ale w MLB jest ich 40.

Kolejność wyboru ustalana jest najczęściej na podstawie wyników w poprzednim sezonie, a jako pierwsze wybierają najsłabsze ekipy. Po zakończeniu zaciągu kluby mają określony czas na podpisanie kontraktów z zawodnikami. Jeśli tego nie uczynią, tracą do nich prawa (zazwyczaj po roku). Pierwszeństwo w pozyskaniu zawodnika obowiązuje tylko wewnątrz ligi, czyli koszykarz wybrany w drafcie NBA może bez przeszkód podpisać kontrakt np. z drużyną Euroligi.

Draft odbywa się raz do roku, przed nową edycją rozgrywek, ale bywają drafty w trakcie sezonu (MLB).

Draft w ligach zawodowych[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone/Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Australia[edytuj | edytuj kod]

Rosja[edytuj | edytuj kod]