Duala (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Duala
Douala
Ilustracja
Panorama miasta
Państwo

 Kamerun

Region

Nadmorski

Departament

Wouri

Powierzchnia

410 km²

Wysokość

13 m n.p.m.

Populacja (2021)
• liczba ludności
• gęstość


3 793 000
9251 os./km²

Położenie na mapie Kamerunu
Mapa konturowa Kamerunu, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Duala”
Ziemia4°03′N 9°41′E/4,050000 9,683333
Strona internetowa

Duala (ang., fr. Douala) – największe miasto Kamerunu, stolica Regionu Nadmorskiego i departamentu Wouri, ważny port morski nad Zatoką Gwinejską oraz lotnisko międzynarodowe i krajowe. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 3. Aglomerację zamieszkuje prawie 4 miliony ludzi (dane z 2021 r.).

Stanowi główny ośrodek komunikacyjny i handlowy kraju. Przez jego port przechodzi większość kameruńskich towarów eksportowych, m.in. kakao, kawa. Przez Dualę przechodzą także towary z sąsiedniego Czadu, który nie ma dostępu do morza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Duala powstała jako osada ludu Duala jako ośrodek handlowy. W 1868 r. powstała tu niemiecka faktoria, która stała się centrum niemieckiej ekspansji kolonialnej w tej części Afryki. W 1884 r. Niemcy zawarli układ z władcami Duali i ogłosili ustanowienie niemieckiego protektoratu Kamerunu. Duala była stolicą tego terytorium aż do 1922 r. Pod koniec tego okresu, na początku I wojny światowej Kamerun został zajęty przez wojska brytyjskie i francuskie. Od 1919 r. Duala wchodziła w skład francuskiego terytorium mandatowego Kamerunu.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]