Przejdź do zawartości

Dynamiczne równanie ruchu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dynamiczne równanie ruchu (różniczkowe równanie ruchu) – równanie różniczkowe, określające szybkość zmian pewnych wielkości fizycznych (np. prędkości, położenia) jako funkcję aktualnego stanu układu[1][2]. Przez równanie ruchu najczęściej rozumiemy II zasadę dynamiki Newtona, zapisaną w postaci równania różniczkowego. W ogólności równanie ruchu dla pojedynczej cząstki można zapisać jako:

gdzie funkcja wektorowa jest siłą działającą na ciało w chwili w punkcie przestrzeni wyznaczonym przez wektor wodzący Wzór ten redukuje się do prostszej postaci, jeżeli siła dana jest w sposób jawny, np. wynika ze znanego potencjału pola sił.

Jeżeli prawa strona jest funkcją ciągłą, to przez punkt w przestrzeni wyznaczony przy zadanych warunkach brzegowych (położenie i prędkość w danej chwili) przechodzi dokładnie jedna krzywa całkowa. Jeżeli istniałaby istota, która w danej chwili poznałaby położenie i pęd wszystkich cząstek elementarnych we wszechświecie, to zgodnie z prawami mechaniki klasycznej mogłaby poznać prawą stronę powyższego równania i jednoznacznie wyznaczyć tor ruchu każdej z cząstek. Innymi słowy istota ta znałaby przeszłość i przyszłość wszechświata.

Dowolne współrzędne krzywoliniowe

[edytuj | edytuj kod]

Niech współrzędne krzywoliniowe tworzą układ współrzędnych w przestrzeni Oznaczmy przez wersory kierunków stycznych do osi tego układu[2].

Jeżeli jest wektorem przyspieszenia, to jego rzuty na osie układu współrzędnych można zapisać wzorami:

Ponieważ

zatem

(1)

Na podstawie wzoru dla prędkości

mamy

(2)

i dzięki temu

Mamy również

(3)

oraz

(4)

Z porównania prawych stron (3) i (4) wynika, że

Mamy zatem

(5)

Po podstawieniu (2) i (5) do (1) otrzymujemy następujące wzory dla rzutów wektora przyspieszenia na osie krzywoliniowego układu współrzędnych

Podstawowe równanie dynamiki

[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe równanie dynamiki ruchu punktu materialnego o masie ma postać

i jest równoważne trzem równaniom skalarnym we współrzędnych kartezjańskich

W ogólnym przypadku współrzędnych krzywoliniowych otrzymujemy[2]

gdzie jest rzutem na odpowiednią oś współrzędnych wypadkowej sił działających na punkt materialny, a prędkością tego punktu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Л.Г. Лойцянский, А.И. Лурье, Курс теоретическоой механики, t.I, Гос. Издат. технико-теоретической литературы, Москва 1954
  2. a b c G.K. Susłow, Mechanika teoretyczna, PWN, Warszawa 1960