Dystrykt metropolitalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Anglii z zaznaczonymi na czerwono dystryktami metropolitalnymi

Dystrykt metropolitalny (metropolitan district) – jednostka podziału administracyjnego, występująca w Anglii, ale tylko na terenie hrabstw metropolitalnych. W takich hrabstwach jest to zwykle najniższy szczebel samorządu terytorialnego (choć fakultatywnie możliwe jest również tworzenie civil parishes).

Jednostki tego typu mogą dodatkowo posiadać honorowy tytuł borough (metropolitan borough; w praktyce posiadają go wszystkie dystrykty metropolitalne) lub city.

Instytucja dystryktów metropolitalnych wzorowana jest na gminach Wielkiego Londynu (London borough). Od 1986 dzierżą one niemal całość władzy przewidzianej w brytyjskim systemie politycznym dla samorządów. W przeciwieństwie do dystryktów niemetropolitalnych, tego rodzaju dystrykty obejmują przeważnie tylko jedno, za to zwykle dość duże, miasto (lub dość zwartą aglomerację) i z tego względu na ich terenie najczęściej nie powołuje się już niższego szczebla samorządu. Obecnie w całej Anglii istnieje 36 takich dystryktów, zgrupowanych w sześciu hrabstwach.

Najważniejszym organem dystryktu jest Rada (Borough Council), wybierana w wyborach powszechnych. Egzekutywę tworzy lider Rady (Leader of the Council) oraz powoływany przez niego Gabinet. Na czele dystryktów o statusie borough zasiada burmistrz (Mayor) wybierany przez radę miejską – jest to wtedy stanowisko o charakterze honorowym, bądź też w wyborach bezpośrednich – wówczas jest to rzeczywista funkcja z uprawnieniami[1].

Do najbardziej znanych dystryktów metropolitalnych należą takie miasta jak Manchester, Birmingham czy Liverpool.

Przypisy

  1. Elected Mayors (ang.). [dostęp 26 października 2008].