Dystrykt metropolitalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Anglii z zaznaczonymi na czerwono dystryktami metropolitalnymi

Dystrykt metropolitalny (metropolitan district) – jednostka podziału administracyjnego, występująca w Anglii, ale tylko na terenie hrabstw metropolitalnych. W takich hrabstwach jest to zwykle najniższy szczebel samorządu terytorialnego (choć fakultatywnie możliwe jest również tworzenie civil parishes).

Jednostki tego typu mogą dodatkowo posiadać honorowy tytuł borough (metropolitan borough; w praktyce posiadają go wszystkie dystrykty metropolitalne) lub city.

Instytucja dystryktów metropolitalnych wzorowana jest na gminach Wielkiego Londynu (London borough). Od 1986 dzierżą one niemal całość władzy przewidzianej w brytyjskim systemie politycznym dla samorządów. W przeciwieństwie do dystryktów niemetropolitalnych, tego rodzaju dystrykty obejmują przeważnie tylko jedno, za to zwykle dość duże, miasto (lub dość zwartą aglomerację) i z tego względu na ich terenie najczęściej nie powołuje się już niższego szczebla samorządu. Obecnie w całej Anglii istnieje 36 takich dystryktów, zgrupowanych w sześciu hrabstwach.

Najważniejszym organem dystryktu jest jego rada (borough council), wybierana w wyborach powszechnych. Egzekutywę tworzy przewodniczący rady (leader of the council) oraz powoływany przez niego zarząd (cabinet). Na czele dystryktów o statusie borough zasiada burmistrz (mayor) wybierany przez radę miejską lub w wyborach bezpośrednich. W pierwszym przypadku jest to stanowisko o charakterze honorowym, a w drugim rzeczywista funkcja z uprawnieniami[1].

Do najbardziej znanych dystryktów metropolitalnych należą Manchester, Birmingham, Liverpool.

Przypisy

  1. Elected Mayors (ang.). [dostęp 26 października 2008].